Служебният министър на икономиката Никола Стоянов е против въвеждането на ценови таван за природния газ в Евросъюза.
"Трябва да оставим пазарът да работи," каза Стоянов в интервю за Би Ти Ви.
Според него предложеният от Европейската комисия таван от 275 евро (или 538 лева) на мегаватчас е твърде висок, при условие че цената у нас за декември е под 150 лева. Решението на Брюксел е неработещо и ако има таван, той трябва да е много по-нисък, добави министърът.
Несъгласие с Еврокомисията изразиха тази седмица и повечето от останалите държави членки, но по различни причини.
Полша и Гърция, също както България, смятат 275 евро на мегаватчас за твърде висок таван, който няма да защити домакинствата и компаниите от свръхразходи за енергия. Други страни обаче като Нидерландия предупредиха, че изкуствено ограничаване на цената ще отклони доставките на синьо гориво към Азия и ще дестабилизира финансовите пазари. Трети - като Унгария, поискаха дългосрочните договори да бъдат изключени от ограниченията, поради опасения, че "Газпром" ще спре доставките.
В крайна сметка решаването на въпроса за ценовия таван върху газа бе отложено за 13 декември, наред с въпроса за съвместните покупки на синьо гориво.
Евентуална национализация на рафинерията в Бургас няма да реши проблема с логистиката, заяви още министърът на икономиката. Той посочи, че за рафинерията ще бъде много трудно да си осигури петрол, различен от руския, въпреки двугодишната отсрочка, дадена от Европейския съюз:
"Тъй като единствената възможност за това би било през Босфора, а там не се разрешава големи танкери да преминават, трябва да само да са малки танкери. В момента преминаването 20-30 дена трае. 5 пъти вдигнаха таксите октомври месец турците. Серия от проблеми - имайте предвид, че тук резервът, който има рафинерията или складовете, които има на място, ѝ позволяват 7 до 10 дни да работи, ако не се зареди в това време, тя трябва да спре", обясни министър Никола Стоянов.