Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изразът на 2022 г. е "Goblin mode"

Терминът означава "егоистичен модел на поведение, за който са характерни мързел, небрежност или алчност, обикновено по начин, който отхвърля социалните норми или очаквания"

Снимка: архив

Речникът на Оксфорд определи „goblin mode” (гоблински режим) за израза на 2022 г. Решението е взето след онлайн гласуване, съобщиха организаторите.

Терминът означава "егоистичен модел на поведение, за който са характерни мързел, небрежност или алчност, обикновено по начин, който отхвърля социалните норми или очаквания".

Изразът е използван за първи път в Twitter през 2009 г., но през февруари 2022 г. "goblin mode" става широко разпространен, като се появява на първите страници на вестници и списания, когато хората започват да излизат от локдауна, наложен заради пандемията.

"Като се има предвид годината, която току-що преживяхме, "goblin mode" резонира с всички нас, които в този момент се чувстваме малко претоварени", каза президентът на Oxford Languages Каспър Гратуол.

"Може би популярността на израза отразява настроението, присъщо на хората, които отхвърлят идеята за връщане към "нормалността" или се противопоставят на все по-недостижимите естетически стандарти и начин на живот, показвани в социалните медии", се уточнява в съобщението.

Думата на годината има за цел да отрази "етоса, настроението или заниманията през последните 12 месеца".

За първи път тази година фразата победител беше избрана чрез публично гласуване измежду три финалиста, избрани от лексикографите на Oxford Languages: goblin mode, metaverse и хаштагът IStandWith.

За goblin mode бяха 93% от повече от 340 000 подадени гласа.

БГНЕС припомня, че миналата седмица американското издателство Merriam-Webster обяви, че думата на годината е "gaslighting" - психологическа манипулация, целяща да накара човек да се усъмни в достоверността на собствените си мисли.

През 2021 г. оксфордската дума на годината беше "vax", а тази на Merriam-Webster - "vaccine".

По публикацията работи: Георги Нейков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна