Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енергийната криза през 2022 г. превърна Швеция в най-големия износител на ток в Европа

Снимка: БГНЕС

Енергийната криза в Европа преобърна търговията с електроенергия през миналата година, като Швеция се превърна в най-големия износител на ток на стария континент с оглед на редица  прекъсвания на ядрените мощности на Франция, съобщава Блумбърг.

Швеция е изпратила електроенергия за 33 тераватчас на други държави през 2022 г., което я превърна в износител на ток номер 1 за първи път, според данните на Entso-E, анализирани от Rystad Energy AS.

В същото време Обединеното кралство се превърна в нетен износител на електроенергия за първи път и към него се присъединиха Испания и Нидерландия.

Търговията с електроенергия в Европа беше сериозно изнервена, тъй като Москва намали доставките на руски газ за региона, а проблемите с ремонти на остарелите ядрени централи във Франция я превърнаха във втория по големина вносител на електроенергия през миналата година. Тази криза беше облекчена от интерконектори, които свързват националните електрически мрежи, осигурявайки защита срещу прекъсване на захранването, посочва Блумбърг.

"2022 г. беше проверка на реалността за много страни“, посочи Фабиан Ронинген, анализатор на енергийните пазари в Rystad. "Имахте всички тези сценарии "какво, ако", при които хората започнаха да си мислят за ситуация с прекъсванията на тока във Франция".

Сътресенията на енергийните пазари насочиха вниманието към сигурността на инфраструктурата и значението на свързването на мрежите в целия Европейски съюз.

"Както всички широкомащабни инфраструктури, те се превръщат в точкови източници на риск чрез физически щети или кибератаки“, каза пред Блумбърг Лиза Фишер, програмен ръководител за климатично неутралните енергийни системи в мозъчния тръст E3G. "Въпреки това, колкото по-свързана е мрежата на ЕС, толкова повече опции имаме за намаляване на риска".

До 2030 г. ЕС иска 27-те държави членки да могат да транспортират 15% от произведената от тях електроенергия към съседните страни.

"Около половината от държавите членки на ЕС са на път да постигнат това. Така че, това е във възходяща траектория, но се нуждаем от повече усилия, посочи Лиза Фишер.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна