Със 112 гласа "за", 45 "против" и 39 въздържали се парламентът възложи на Министерския съвет да преговаря с правителството на САЩ за сключването на междуправителствено споразумение за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй" с технология АР 1000.
Против решението се обявиха от БСП и "Възраждане".
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заяви пред депутатите: "Това вече тук прилича не просто на елементарен лобизъм, но и на изключително сервилно отношение към една чужда сила, която ни поставя в много тежка, робска енергийна зависимост".
"Не е работа на парламента да се занимава с отговорности и права на изпълнителната власт - първо, и второ - пълно объркване има да се водят преговори с американското правителство, което не е собственик, а канадски акционери са собственици на тази фирма. И трето: искаме първо да си довършим, да използваме парите на българския народ - 3 милиарда лева, които вече са вложени в "Белене", и тогава ние с удоволствие бихме подкрепили и разширяването на "Козлодуй", каза Румен Гечев от БСП.
Не беше прието предложението на "Продължаваме промяната" да не се посочва конкретен вид реактор.
Росен Костурков коментира:
"И трябва да ви кажа, че това наистина е доста смущаващо - с решение на Народното събрание ние ще задължим българското правителство да купи едно точно определено до буква съоръжение от една точно определена компания. За мен, като бивш търговец, това е щастието на търговеца, а като депутат - това е определението за лобизъм".
От ГЕРБ изтъкнаха, че в решението не е записано името на компанията, а технологията, която може да бъде приложена. Делян Добрев и Теменужка Петкова акцентираха върху това, че преди да бъде подписано споразумение, то трябва да бъде представено за одобрение на депутатите:
"Изграждането на ядрена централа не е като да си купиш някой продукт, например вафли от магазина и да сравняваш цените. И преди да отидеш до магазина да не си определяш вътрешно каква вафла ще купиш. Това решение за АР 1000 по нищо не се различава от решението за Ф-16", заяви Делян Добрев.
"Аз не смятам, че изграждането на нова ядрена мощност е извън правомощията на Народното събрание", каза Теменужка Петкова.