В Габрово предприемат механична борба с вредителя по иглолистните дървета - борова процесионка, който е нов за района.
Специалисти определят разпространението му като слабо, но появата му в посещаван лесопарк над града и край пътни артерии в общината, предизвиква безпокойство сред жителите заради опасността за хората и животните.
Иглолистни гори на територията на общината, включително и тази в парка "Градище" над Габрово, са нападнати от гъсеници на боровата процесионка, които обезлистват дърветата.
Белите пашкули в короните им ще бъдат изрязани и унищожени - това е единствената подходяща мярка към настоящия момент, посочват експертите.
Досегът с гъсениците и техните гнезда може да причини болезнено дразнене по кожата, очите и гърлото, както и алергични реакции при хората и животните.
Проф. Пламен Мирчев и проф. Георги Георгиев от Института за гората:
"Хората трябва да бъдат внимателни, защото всичко е много индивидуално, понякога може и далеч от къделите, от 10 метра, да получи алергия."
"Не е толкова страшно, ако се съблюдават онези изисквания за безопасност – да не се пипат гъсениците, да не се доближават гнездата."
Вредителят е напълно нов за Габрово и се наблюдава за първа година, като появата му се дължи на климатичните промени, категорични са експертите.
Видът е характерен за Средиземноморието, а в Южна България е разпространен преди повече от век . През тази година предстои мониторинг на боровата процесионка и определяне на мерки за борба.