Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК подготвя закон и финансиране в подкрепа на зелената индустрия

Изказване на Урсула фон дер Лайен на Световния икономически форум в Даовс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

ЕК планира временно да смекчи своите разпоредби за държавна помощ и директно да налива пари в стратегически благоприятни за климата бизнеси.

Европейският съюз ще подготви закон, за да улесни живота на зелената си индустрия и ще го подкрепи с държавна помощ и чрез Европейски суверенен фонд, за да попречи на фирмите да се преместят в Съединените щати, заяви ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на речта си пред Световния икономически форум в Давос, предаде Ройтерс.

Фон дер Лайен каза, че тези ходове ще бъдат част от индустриалния план на ЕС за Зелената сделка, за да превърне Европа в дом на чисти технологии и индустриални иновации по пътя към нулеви нетни емисии на въглероден диоксид до 2050 г.

"За да помогнем това да се случи, ще предложим нов Закон за индустрията с нетна нула (без вредни емисии)", каза тя. "Целта ще бъде да се фокусират инвестициите върху стратегически проекти по цялата верига на доставки. Ще разгледаме по-специално как да опростим и ускорим издаването на разрешения за нови производствени обекти за чисти технологии", каза шефът на Комисията.

ЕС е загрижен, че европейските компании ще се преместят в Съединените щати, които имат схема за субсидиране на зелено производство на стойност 369 милиарда долара. Следователно ЕС ще предостави пари и за своята индустрия, каза фон дер Лайен.

"За да запазим привлекателността на европейската индустрия, трябва да сме конкурентоспособни на офертите и стимулите, които в момента се предлагат извън ЕС“, каза тя.

"Ето защо ние ще предложим временно да адаптираме нашите правила за държавна помощ, за да ги ускорим и опростим. По-лесни изчисления. По-прости процедури. Ускорени одобрения. Например, чрез прости модели за данъчни облекчения. И с целенасочена помощ за производствени съоръжения в стратегически чисти технологични вериги на стойност, за да се противодейства на рисковете от преместване заради чуждестранни субсидии“, каза тя.

Фон дер Лайен обаче отбеляза, че тъй като не всички страни в 27-членния ЕС имат еднакъв капацитет да подкрепят своите компании, използването само на държавна помощ може да доведе до нелоялна конкуренция, до "разпокъсване", което би навредило на единния пазар на ЕС.

Комисията планира да създаде нов Европейски суверенен фонд като част от междинния преглед на бюджета на ЕС тази година, заедно с целева финансова подкрепа за държавите членки, докато фондът се разработва, която помощ да се прави въз основна на оценка на нуждите.

"За да избегнем фрагментиращия ефект върху единния пазар и да подкрепим прехода към чисти технологии в целия Съюз, трябва също така да увеличим финансирането от страна на ЕС. В средносрочен план ще подготвим Европейски суверенен фонд като част от средносрочния преглед на нашия бюджет по-късно тази година“, отбеляза Фон дер Лайен.

Тя не даде никакви подробности за фонда, идея, която за първи път повдигна през септември миналата година, която все още няма подкрепата на всички правителства на ЕС, особено на Германия.

"Тъй като това ще отнеме известно време, ние ще разгледаме мостово решение, за да осигурим бърза и целенасочена поддръжка там, където е най-необходима“, каза шефът на ЕК, но отново без да предостави подробности, съобщава Ройтерс.

Фон дер Лайен каза още, че Комисията сега работи върху това какви са нуждите на зелената индустрия.

Формата на отговора на ЕС на Закона за намаляване на инфлацията на САЩ обаче разделя държавите членки, посочва "Файненшъл таймс". Някои се опасяват, че по-разхлабените правила за държавна помощ ще изкривят единния пазар, като несправедливо облагодетелстват по-богатите страни като Германия, докато други - включително Берлин - не са склонни да се съгласят на по-общи заеми за финансиране на проекти в целия блок.

ЕС също така трябва да работи и да търгува с Китай по отношение на чистите технологии и да настоява за равни условия, вместо да се стреми да се разграничим от втората по големина икономика в света, посочи в речта си Урсула фон дер Лайен.

Тя отбеляза, че Китай е превърнал стимулирането на иновациите в чисти технологии и производството в ключов приоритет в своя петгодишен план, доминиращ в сектори като електрически превозни средства и слънчеви панели.

"Но конкуренцията при "нетна нула" трябва да се основава на равни условия", каза шефът на ЕК, добавяйки, че Пекин е насърчавал енергоемките компании да се преместят в Китай с обещания за евтина енергия, ниски разходи за труд и меко регулиране.

Китай, посочи тя, силно субсидира своята индустрия и ограничава достъпа до своя пазар за компании от ЕС.

"Все още ще трябва да работим и да търгуваме с Китай – особено що се отнася до този преход. Така че трябва да се съсредоточим върху намаляването на рисковете, а не върху разграничаването", каза тя.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна