Пациенти с взети биопсии обикалят цялата страна, докато намерят специалист, който да им назначи подходящо лечение за белодробен рак, а Здравната каса не плаща за генетични изследвания на тези проби, които биха насочили към прилагане на подходящи лекарства. При налични възможности за лечение държавата не е създала нужната организация. Това заяви проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество по време на дискусия в навечерието на Международния ден за борба с рака.
За да няма обикалящи от лекар на лекар пациенти и да не се стига до това човек с диагноза рак на белия дроб да слуша съседката, или да чете в интернет кое е подходящото за него лечение, трябва да има национална политика, обясни проф. Асен Дудов:
"Трябва тези търсения да бъдат организирани, структурирани, да бъдат задължителни, да не бъдат дело на самите пациенти, защото те нямат необходимите познания, за да могат да постъпят по най-правилния начин".
По време на дискусията стана ясно, че при над 60 процента от българите карциномът на белия дроб се открива в напреднал стадий. За да се случи това по-рано, е нужно провеждане на скрининг чрез скенер с ниска степен на облъчване спрямо рисковите групи – дългогодишни пушачи и фамилно обременени хора. А успешна терапия може да се определи след генетично изследване, т.нар. биомаркери, които към момента не се поемат от Здравната каса.