По света всяка година близо 10 млн. души умират в резултат на онкологичните заболяване, като най-често срещаните видове рак са рак на гърдата, белия дроб и дебелото черво.
По последни данни над 2.2 млн. души са диагностицирани с рак на белия дроб в световен мащаб, а починалите от заболяването са 1.9 млн. Прогнозите сочат, че до 2050 г. новооткритите случаи ще нараснат до 3.8 млн. По последни данни всяка година в България се диагностицират над 4200 нови случая.Ключът към съвременното персонализирано лечение на рак на белия дроб са биомаркерите. Генетичният отпечатък, който се търси във всеки тумор, може да определи най-успешната терапия за пациента.
Около това се обединиха водещи онколози на дискусия за - „Съвременни методи за скрининг и лечение на рак на белия дроб“ по повод 4 февруари – Световен ден за борба с онкологичните заболявания.
"Само до преди няколко години ракът на белия дроб беше средно по честота заболяване, а днес е сред водещите локализации. Но медицината непрекъснато се развива и се откриха „невидими ключалки“, наречени биомаркери, които колегите патолози и генетици ежедневно търсят при всеки индивидуален тумор, за да можем ние – онколозите да напаснем най-правилното и оптимално за пациентите биологично лечение. Уточниха се така наречените „драйвърни мутации“, чрез които прицелно лекуваме с биологични лекарства тези форми на рак на белия дроб, които ги имат", каза проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество, медицински директор и началник на Клиника по Медицинска онкология, Аджибадем Сити Клиник Младост.
Той подчерта, че вече се прилагат различни комбинации между имунотерапия и химиотерапия или различна последователност на методите, съобразени с индивидуалните характеристики на болния. "Една от важните стъпки, които трябва да направим в България е въвеждането на „Изчерпателното геномно секвениране или т.н. широкоспектърно генетично изследване“. По най-точен начин то ще ни покаже наличието или не на тези „невидими ключалки“ и ще даде информация и за други генетични характеристики на тумора при всеки един пациент. Трябва да изискваме от държавата поеме тази отговорност", обясни онкологът.
„Държавата трябва да се ангажира по-сериозно с превенцията на рака на белия дроб.
Има три прости стъпки, за да стане това – да се ограничи тютюнопушенето, да се ограничи вдишването на мръсен въздух и да се определят канцерогенните фактори в производството и да се ограничат“, обясни проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение, УМБАЛ “Св. Иван Рилски”.
Безплатни прегледи за рак на белия дроб в "Токуда"
Пациенти с взети биопсии обикалят цялата страна, търсейки специалист и лечение за белодробен рак
Очаквайте продлъжение по темата в подкаста на БНР - "В центъра на системата".