Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС постигна споразумение за ценовия таван на руските рафинирани нефтени продукти

Ценовият таван за дизела ще бъде 100 долара за барел, а за мазута - 45 долара за барел

Снимка: Reuters

Страните членки на ЕС постигнаха предварително споразумение за таван на цените на руските рафинирани петролни продукти, но все още се пазарят дали да наложат регулярен преглед на тавана, съобщава "Файненшъл таймс", цитирайки ротационното шведско председателство. Шведското председателство добави, че предложеният таван сега е на път за одобрение от Европейския съвет.

Постоянните представители на 27-те държави от ЕС се съгласиха на среща в петък да наложат таван от 100 долара за барел за висококачествени руски нефтени продукти като дизел и таван от 45 долара за продукти от нисък клас като мазут, съобщава източници на финансовото издание, запознати със споразумението.

Ценовият таван ще позволи на корабните компании, превозващи руски петролни продукти, да имат достъп до западни застраховки и финансиране, но само ако плащат за тези нефтопродукти по-малко от предписаното от съюза ниво.

"С Г-7 поставяме тавани на цените на тези продукти, намалявайки приходите на Русия, като същевременно гарантираме стабилни световни енергийни пазари“, написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на страницата си в Twitter.

"Трябва да продължим да лишаваме Русия от средствата да води война срещу Украйна. Забраната на ЕС за внос на руски петролни продукти влиза в сила в неделя, 5-и февруари", добави тя.

Продължават обаче разговорите дали ЕС трябва да включи задължителна клауза за преразглеждане, която да принуди Брюксел да извършва анализ на въздействието на наложения таван на всеки два месеца с оглед коригиране на ценовите нива, посочват още източниците на "Файненшъл таймс", добавяйки, че неуспехът да се постигне споразумение за това може да доведе до колапс на целия договорен пакет.

Редица държави от ЕС, включително Полша и балтийските страни, настояват за преразглеждане на нивото на тавана, в допълнение към преразглеждането на ценовия таван от 60 долара за барел, наложен на руския петрол през декември. Според тези европейски, таванът на цените трябва редовно да се коригира, за да продължи да намалява средствата за руската война в Украйна.

Междувременно Блумбърг предаде, че европейските дипломати са се съгласили да отложат преразглеждането на ценовия таван от 60 долара за барел на руския петрол до март, когато ще започнат редовни двумесечни прегледи на всички наложени ценови тавани.

Определянето на цените изисква единодушно съгласие между ЕС, както и одобрение от Групата на седемте.

Новите ограничения се договарят в координация с Г-7, като групата на най-богатите икономики, даде знак, че може да приеме ценовия таван от 100 долара за руското дизелово гориво. От Г-7 обаче изразиха загриженост преди дни, че определянето на твърде ниско ниво рискува да причини скокове на цените или проблеми с доставките на дизел в Европа.

Разпоредбата, договорен днес от ЕС, включва гратисен период до април за товари, натоварени преди договореното ограничение.

Базовите фючърси за дизела в Северозападна Европа поевтиняха през последните дни, установявайки се вчера на нито от 845,50 долара за тон, или от 113 долара за барел, въпреки че остават доста над сезонните нива. Руският дизел обаче беше на цена със значителна отстъпка по-рано тази седмица - около 90 долара за барел, според изчисление на Блумбърг, базирано на данни, предоставени от Argus Media Ltd.

Ограниченията на цените от съответно 100 и 45 долара за барел "няма да засегнат сериозно руските рафинерии", заяви по-рано тази седмица консултантската компания Wood Mackenzie Ltd.

Все пак консултантската компания очаква доставките на руски суров петрол да бъдат с около 800 000 барела на ден по-ниски през настоящото тримесечие в сравнение с предходното и че износът на дизел от Русия ще спадне с около 200 000 на ден, като всичко това се дължи на забраните на ЕС за внос.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени