Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Г-7 и Австралия обявиха споразумение за ценови таван на руски петролни продукти

Снимка: Reuters

Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви снощи, че страните от Групата на седемте (Г-7) и Австралия ще наложат ценови таван на руските рафинирани петролни продукти като дизеловото гориво и керосина, предаде БТА.

Ограничението идва след подобни ценови ограничения, наложени върху износа на руски петрол, с цел да се намалят финансовите ресурси, с които руският президент Владимир Путин разполага, за да води продължаващата почти година война в Украйна.

"Днешното споразумение надгражда ценовия лимит за износа на руски суров петрол, който определихме през декември, и спомага за постигането на целите ни за ограничаване на основния източник на приходи за Русия за финансиране на незаконната ѝ война, като същевременно насърчава стабилните световни енергийни пазари", се казва в изявление на Йелън, цитирано от Асошиейтед прес

По-рано снощи правителствата на ЕС постигнаха предварително съгласие да определят ценови таван върху продажбите на руски дизел от 100 долара за барел, който да съвпадне и с ембарго от страна на ЕС върху това гориво. Дипломатите, представляващи 27-те правителства на ЕС, определиха горната граница за руското дизелово гориво, керосин и бензин преди влизането в сила на забраната в неделя.

Целта е да се намалят приходите на Русия, като същевременно се запазят доставките на дизелово гориво за страните, които не участват в санкциите, за да се избегне глобален недостиг, който би довел до повишаване на цените и инфлацията.

Подробности за ограничението бяха предоставени в изявление на Г-7 и от дипломати от три различни страни от ЕС, съгласили се да говорят при условие за анонимност.

Споразумението включва ценови таван от 100 долара на барел за по-скъпи продукти като дизелово гориво. Длъжностните лица са се споразумели за ограничение от 45 долара на барел за руските петролни продукти, които се продават на по-ниска цена от цената на суровия петрол.

Регламентите за тавана на цените на рафинираните продукти ще влязат в сила на 5-и февруари "или много скоро след това", посочиха от Г-7, като ще има 55-дневен гратисен период за рафинирани продукти, заредени на танкерите преди 5-и февруари и разтоварени до 1-ви април.

Министерството на финансите на САЩ каза, че прозорецът за разтоварване осигурява увереност, че предприятията могат да продължат да доставят руски нефтени продукти и да подписват договори за покупка над горната граница на цените преди 5-и февруари, избягвайки внезапно спиране на потока на руски продукти, като същевременно се гарантира, че заинтересованите страни се съобразяват с насоките за ценовия таван.

Пазарните наблюдатели обаче предупредиха, че логистиката на корабоплаването може да се окаже по-предизвикателна, тъй като рафинираните продукти, които обикновено пътуват в по-малки танкери, се нуждаят от по-голям капацитет за пренос.

Ембаргото върху руските рафинирани петролни продукти вероятно ще натовари краткосрочното европейско снабдяване, но фючърсният пазар в САЩ очаква спокоен преход, тъй като вече са оценили всички непосредствени прекъсвания при доставките.

В началото на декември беше постигнато първоначално споразумение за ограничаване на цената на руския петрол до 60 долара за барел. Русия заяви, че няма да продава на страните, които спазват тавана, но тъй като нейният петрол се продава за по-малко от 60 долара за барел, той продължава да постъпва на световния пазар.
По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна