Икономиката на еврозоната нарасна през последното тримесечие на 2022 г. с едва 0,1% спрямо предходните три месеца, но това беше достатъчно, за да опровергае опасенията за дълбока рецесия тази зима, тъй като регионът на единната валута сякаш успя да предотврати надвисналата пълномащабна енергийна криза. В същото време икономиката на целия 27-членен Европейски съюз остана на нивото от третото тримесечие, показват предварителните данни на официалната статистика Евростат.
БВП на еврозоната нарасна през периода октомври - декември 2022 г. с 0,1% спрямо третото тримесечие, когато се повиши с 0,3%, потвърждавайки експресната оценка на Евростат.
Растежен темп на БВП на еврозоната (спрямо предходното тримесечие)
В рамките на целия ЕС икономиката обаче стагнира (нулев растеж) спрямо третото тримесечие, когато нарасна с 0,3 на сто.
Това е най-слабото представяне на европейската икономика от първите три месеца на 2021 г. насам, тъй като търсенето и бизнес активността бяха засегнати от високата инфлация и нарастващи разходи за заеми (растящите лихви), както и от затруднения във веригите на доставки.
Растежен темп на БВП на ЕС (спрямо предходното тримесечие)
Спрямо година по-рано БВП се повиши през четвъртото тримесечие в ЕС с 1,8%, а в еврозоната - с 1,9% след растеж съответно с 2,5% и с 2,3% през периода юли - септември 2022 г.
Според първата оценка на Евростат за цялата 2022 г. икономиката на ЕС нарасна с 3,6%, а в еврозоната - с 3,5 на сто.
Сред водещите европейски икономики, Испания отбеляза нарастване на БВП с 0,2% на тримесечна база, а на Франция - с 0,1%, докато икономиката на Германия се сви с 0,2%, а на Италия - с 0,1 на сто. Нидерландският БВП пък отбеляза ръст от 0,6 на сто.
Най-силен растеж на БВП на тримесечна база отбеляза Ирландия (с цели 3,5%), следвана от Дания, Кипър и Румъния (с по 1,1%), докато най-голям спад на БВП беше отчетен в Полша (понижение с 2,4%), Литва (с 1,7%) и Австрия (с 0,7%).
Спрямо последното тримесечие на 2021 г. БВП на еврозоната и на целия ЕС нараснаха през периода октомври - декември 2022 г. съответно с 1,5% и с 1,3% след експанзия от 1,8% през третото тримесечие на настоящата година.
Най-солиден растеж на годишна база през четвъртото тримесечие отбеляза Ирландия (скок на БВП с 15,7%), следвана от Румъния (5,0%), Кипър (4,4%) и Нидерландия (3,4%).
БВП на България през четвъртото тримесечие нарасна с 0,5% спрямо третото, когато също се повиши с 0,5%, като шест други страни членки на ЕС отбелязаха по-добра експанзия.
Спрямо година растежът на БВП на България през четвъртото тримесечие се забави до 2,1% от 3,1% през предходните три месеца, като по-добра икономическа експанзия беше отчетена в осем други страни членки на Европейския съюз.
В същото време нивата на трудова заетост в еврозоната и в целия ЕС се повишиха през четвъртото тримесечие с по 0,4% спрямо предходните три месеца, когато нараснаха с 0,3%, а спрямо година по-рано се повишиха с по 1,5% след растеж с 1,8% три месеца по-рано.