Българската телеграфна агенция (БТА) отбелязва 125 години от първия си бюлетин, но не с коктейл, а с красив концерт от български композитори в изпълнение на Софийската филхармония под диригентството на Емил Табаков.
„Първоначално осведомителната агенция е събирала новини само от света, не е имала вътрешна мрежа. Работила е за всички печатни издания в България. Да ръководиш БТА е голяма отговорност. Постиженията ѝ са резултат от натрупвания, засягащи 3 века“, изтъкна пред Радио София генералният директор на агенцията Кирил Вълчев.
В момента националната агенция извършва обновление. Обособявате се специализирани редакции, разширява се кореспондентската мрежа, има редакция, която събира новини от българите по света.
По думите на Вълчев, голямото предизвикателство пред информационните агенции на света е да променят модела, в който гледат на информацията като на пазарен продукт, а не като на човешко право.
„Днес нещата са се променили. Времената, в които новините се продаваха, вече са безвъзвратно отминали. В света на социалните мрежи, на интернет, да се опитваш да продаваш истината, докато лъжата шества абсолютно свободно по света, е меко казано недалновидно. Впрочем, медии като нашите – БТА и Българското национално радио, работим именно за истинските новини. Ние сме тези, които учим хората как да се ориентират в днешния ден между доброто и злото, правилното и грешното“, каза още шефът на БТА.
- От 16 февруари 2022 г. БТА предоставя свободен безвъзмезден достъп за всички до нейните собствени информационни продукти с изключение на снимките.
В програмата на празничния концерт от 19 часа в зала "България" са включени „Рапсодия "Вардар" от Панчо Владигеров, Гротескна сюита "Бай Ганьо" от Веселин Стоянов, "Ръченица" из "Тракийски танци" от Петко Стайнов, "Нестинарски танц" из балета "Нестинарка" от Марин Големинов, "Ръченица" из операта "Момчил" от Любомир Пипков, "Академична увертюра" от Александър Райчев.
„Всъщност, с този концерт обръщаме внимание и на друга една годишнина -130 години от създаването на Софийската филхармония, на нейния предшественик - Царския гвардейски оркестър. Както обикновено, ние в БТА разказваме за другите, не за себе си, други са герои на новините“, допълни с усмивка Вълчев.
В празничната вечер ще бъде представено и възстановеното списание „ЛИК“, което след известно прекъсване агенцията ще издава и занапред.
С него разговаря Лъчезар Христов.