Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годишната инфлация при храните е 24,5% на фона на "притеснителни практики" и "необосновано високи печалби"

Пресконференция на Стоил Алипиев, Милена Кръстанова, Христо Алексиев, Никола Стоянов, Явор Гечев
Снимка: БГНЕС

Търговските вериги изкуствено завишават цените на хранителните продукти, обявиха на пресконференция представители на Националното координационно звено за цените на храните. Вицепремиерът Христо Алексиев, който е председател на звеното, сигнализира за множество "нелоялни търговски практики" и "необосновано високи печалби" на търговските вериги, които държат поне около половината от пазара на хранителни продукти у нас.

Оскъпяването по веригата от производството до крайната цена на клиента при някои стоки надхвърля 90%, сочат резултатите от направените през последния месец проверки.

Годишната инфлация на хранителните стоки е 24,5 % през януари, съобщи министърът на земеделието Явор Гечев на пресконференция, свързана с мерките за овладяване на високите цени на храните в търговските вериги. Пикът е бил през ноември, когато индексът е достигнал 26,1 % през ноември.

Кашкавал от 400 грама се доставя при цена 8,04 лева, но се продава за 15,99 лева на крайния потребител – това един от примерите, с които министърът на земеделието Явор Гечев избра да представи резултатите от проучване на пазара на храните от последния месец.

"Маржът между цената на едро и цената на дребно пораства. Тоест печалбите се увеличават"

Изводът е най-вече за млечните продукти и яйцата, но е виден и при краставиците.

"Необясними и дори разширяващи се маржове при някои продукти като яйца, масло, кашкавал, все млечни продукти, но не само те. От там съмнения на практика за изключително високи, неоправдани високи цени", каза Гечев.

Председателят на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев сигнализира и за редица нелоялни практики, които стимулират потребителите да пазаруват стоки на завишени цени:

"Само по търговско послание от веригата, само днес на най-ниската цена, оказва се, че нито е само днес, нито цената е най-ниска. Става въпрос за хранителен продукт киви. Обявено е на цена 2,79 лв., а се оказва, че сравнителният анализ на конкурентните обекти показва, че цената не само не е най-ниска, а с около 20-30% по-висока".

По шест канала по пътя към клиентската кошница към цените се добавят различни такси, които също водят до необосновано поскъпване в търговските вериги.

"Те завличат и малките търговци и така се изкривява целият пазар и цените се завишават изкуствено", допълни Стоил Алипиев, председател на Комисията за защита на потребителите, която е разкрила и множество нелоялни търговски практики – недостатъчни количества от промоционални стоки, разминаване между обявения и реалния грамаж и много други.

Вицепремиерът Христо Алексиев:

"Ние не обявяваме война на търговските вериги, нито искаме да водим такава война. Но ние като държава и изпълнителна власт сме длъжни да защитим интереса на потребителите".

Той посочи, че са установени "редица притеснителни практики" и има "съмнения за необосновано високи печалби".

Предстои създаването на интернет платформа за цените на храните, на която вече и търговските вериги ще могат да обявяват своите. Същевременно те ще имат задължение да попълват още регистри, с което да се разшири контролът върху практиките им. Ще се запази практиката и за сравнение на цените на определени стоки със същите в чужбина.

"Когато направиш едно нещо публично, то става по друг начин. Най-лошата демокрация се лекува само с повече демокрация. Когато се видят какви са маржовете в съпоставка с други държави, цени и тем подобни, ние вече сме наблюдатели на сваляне на цени", увери Явор Гечев и даде пример с различни промоции за 25% по-ниски цени на определени храни.

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна