Коалицията "Продължаваме промяната" – "Демократична България" няма да подкрепи правителство с мандата или участието на ГЕРБ. Решението е общо за всички партии в коалиция, потвърдиха днес лидерите на формацията в първото си официално изявление след вота на 2 април. На него те не допуснаха задаването на въпроси.
"Всички партии в коалицията, след решения на националните им органи, са взели решение, че коалицията няма да подкрепи правителство с мандат или участие на политическа партия ГЕРБ". Това заяви Асен Василев от ПП на брифинг на коалицията.
Ценностни различия стоят в основата на отказа от подкрепа на правителство с мандата на ГЕРБ, обясни Кирил Петков:
"Нашето решение, че няма да подкрепим ГЕРБ с първия мандат, е на база на ценности. От това което видяхме и в миналия парламент, а и по време на тези избори, виждаме ценностни различия. Българските граждани трябва да са сигурни, че когато гласуват за нас това, което ние обещаваме, това ще и спазваме. Също така искам да кажа, че се обединихме, че ще работим по политики с всички политически партии и ще говорим с всички тях, защото ние обещахме на българските граждани ясни политики за справяне с актуалните проблеми".
Той допълни, че по политики и приоритетно по бюджета ще работят с всички политически сили още от първия ден на новия парламент:
"Бюджетът не може да бъде по никакъв начин заложник на разговорите между политическите парти. Ние трябва да приемем бюджет максимално бързо... Ще работим и ще говорим с всички политически партии по важните политики на България. Ако с първия мандат ГЕРБ не успее да формира правителство, ние ще поемем отговорността и ще предложим с втория мандат правителство от нашата коалиция".
Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов допълни:
"Оценяваме и си даваме сметка, че голяма част от българските граждани, около 80%, искат да се прекрати политическата криза, да бъде създадено редовно правителството, защото пред държавата има много предизвикателства. Ние сме солидарни с тях, но решението на нашето национално ръководство е, че не можем да подкрепи правителство, кадрувано от Бойко Борисов".
При едно редовно правителство президентът трябва да се прибере в президентството и да не позиционира България в международен план, каза още Атанасов.
Той отхвърли идеята на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов президентът Румен Радев да бъде включен в усилията по съставяне на редовно правителство:
"При едно редовно правителство г-н президентът е най-добре да се прибере в президентството и да не позиционира България в международен и във вътрешен аспект, защото това не му е работа", заяви Атанасов.
Според Христо Иванов обединението не е успяло да постигне пълния си потенциал. При едно редовно правителство президентът трябва да се прибере в президентството и да не позиционира България в международен план, каза Атанас Атанасов:
"Оценяваме и си даваме сметка, че голяма част от българските граждани - около 80% - искат да се прекрати политическата криза, да бъде създадено редовно правителство, защото пред държавата има много предизвикателства. Ние сме солидарни с тях, но решението на нашето национално ръководство е, че не може да подкрепим правителство, кадрувано от Бойко Борисов.
От формацията са започнали и своя анализ на резултатите."В тази кампания ние обиколихме над 1000 населени места - градове, села, малки градове, областните центрове и София. Това, което е ясно, е, че не успяхме да убедим достатъчно български граждани за това, че европейският път на развитие на страната си заслужава те да излязат и да гласуват. В следващата кампания ще обиколим и останалите над 2000 населени места в страната и да поговорим с всички български граждани", посочи Асен Василев.
Това, което трябва също така да отчетем, обаче е, че има сериозни проблеми с провеждането на тези избори. Имаме 5 пъти повече невалидни бюлетини - 45 000 невалидни бюлетини в тези избори при по-малко от 9000 в предишните, които имаха същия брой гласоподаватели.
В 2234 секции - или почти 17% от секциите - има разминаване между гласовете, регистрирани от машината и гласовете, които са вписани в секционните протоколи. В 2600 секции мобилните устройства не са предавали на живо броенето на бюлетините - това е по информация на Министерството на електронното управление. По-притеснително е, че в 303 от 700 рискови секции, идентифицирани от Антикорупционния фонд, въобще не се е предавало видеонаблюдение. В 225 се е предавало, но с прекъсвания и без да се показват бюлетините на видеокамерата. Тоест от 700 от най-рисковите секции само в 172 има реално видеонаблюдение с ясно показани бюлетини".
Кирил Петков също благодари на 621 069 избиратели, но отчете че: "явно трябва да вършим още работа. Когато 60% от българските граждани не са избрали да гласуват, това показва за нас, че работата е пред нас".