Повечето родители на новородени не използват възможността за домашно посещение на акушерка или медицинска сестра в първите две седмици след раждането. Причината е в изискването съответният професионалист да има договор с личен лекар. Това обясни в интервю за "Хоризонт" Инна Ненова, председател на Националния професионален консултативен съвет на акушерките.
Според нея предложеното разширяване на периода за домашни медицински грижи на 6 месеца е добро, но няма как да се случи при това прекъсване на веригата.
Медицинските сестри, които работят при личните лекари, често не наблюдават бременните жени, а акушерките, които ги проследяват, нямат договор с общопрактикуващ лекар и нямат право да ги посетят у дома след раждането. Така много от майките не получават домашните медицински грижи за бебето в първите 14 дни, обясни Инна Ненова. Според нея промяната в срока е добра идея.
"Защото в рамките на 14 дни и само две посещения не могат да се обхване пълният пакет от въпроси, които родителите обикновено имат. Не може да се проследи качествено развиването на бебето, включително и да се дадат съвети, свързани с кърменето в по- продължителен етап, захранването и неговото развитие и израстване."
Нужни са обаче и други изменения.
"Относно кои колеги могат да осъществяват тези посещения. Защото пак казвам - така както е заложено в момента, се прекъсва веригата и не може да осигури пълноценна и продължаваща грижата за пациентките."
От Съвета на акушерките ще направят свои предложения по проекта на здравното министерство.