Румъния ще запечатва и ще наблюдава (проследява) украинските зърнени товари, преминаващи транзитно през страната, като същевременно ще извършва контрол на качеството на хранителните продукти на граничните контролно-пропускателни пунктове, съобщи в сряда министерството на земеделието, предаде Ройтерс.
Нашата съседка обаче не забрани украинския внос.
Ройтерс напомня, че по-рано в сряда България се присъедини към Полша, Унгария и Словакия във временната забрана на вноса на украинско зърно, тъй като държавите от Централна и Източна Европа са подложени на вътрешен натиск да защитят местните фермери.
В Румъния министърът на земеделието Петре Даеа проведе видеоразговор с украинския си колега Микола Солски и го помоли "бързо да намери решения за ограничаване на износа на зърно и на маслодайни семена (слънчоглед, рапица) за Румъния, като се имат предвид трудностите, пред които са изправени румънските фермери".
"Днес, 19 април 2023 г., министърът на земеделието Петре Даеа проведе онлайн дискусия с украинския си колега Микола Солски, на тема мерките, които Румъния ще предприеме, за да защити румънските фермери в резултат на търговията със зърнени и маслодайни семена от Украйна. По време на разговора министър Петре Даеа предаде на украинския си колега, че румънската държава ще приложи допълнителни мерки за сигурност (запечатване и наблюдение) за транспортните средства, преминаващи транзитно през територията на Румъния до трети страни, за да защити румънските фермери, които са изправени пред трудности поради потока на украинско зърно".
Също така украинският министър беше информиран, че от днес Румъния установява контрол директно в митниците за всички селскостопански хранителни продукти, идващи от Украйна, с вземане на проби за определяне на качеството в съответствие с европейското законодателство, а не на местоназначението, както се случваше досега.
Решението е взето, като се има предвид, че в друга европейска държава са открити нива на пестициди над допустимите в ЕС граници.
По време на дискусиите министър Микола Солски беше информиран за подхода на министрите на земеделието от петте държави членки (Румъния, Полша, Унгария, България, Словакия) към Европейската комисия за изменение на Регламент 870/2022, така че транзитният коридор към трети страни да не засяга фермерите от граничните държави.
Също така румънската страна предаде на украинския колега, че се очаква отговор на писмото, адресирано до европейските институции от четиримата премиери на ЕС и от българския президент относно набелязаните решения за проблемите на фермерите и пазара.
Двамата министри са се договорили да проведат среща лице в лице в петък, 21 април 2023 г., в Букурещ, за да приложат бързо на практика най-добрите решения за двете страни.