Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Галина Белева: За ортодонтско лечение няма ограничение на възрастта

Стойката на човек има връзка със състоянието на челюстите и захапката му

Снимка: Архив на д-р Галина Белева

Дори и да нямат проблем, първото посещение при ортодонт на едно дете може да стане, когато то е на 3 години, да се съчетае с преглед при стоматолог.

Родителите все по-често отиват навреме при такъв специалист.

Това отбеляза пред БНР-Радио София д-р Галина Белева (▼) – ортодонт с 15-годишна практика, трикратен носител на наградата „Най-добър ортодонтски случай“ в конкурса „Усмивка на годината“. 


Най-честите проблеми при децата са свързани с къси юздички на езика (това затруднява проговарянето), изместване на челюстта настрани или напред,

Във всеки етап от живота на детето има фактори, които да предизвикат зъбно-челюстна деформация. С порастването роля играят и вредните навици - смучене на палец, гризане на нокти, устно дишане заради чести инфекции на горните дихателни пътища или алергии – обясни д-р Белева, но подчерта, че за ортодонтско лечение няма ограничение на възрастта. Тютюнопушене или прием на медикаменти могат също да увредят зъбодържащия апарат. Има ограничаващи фактори за лечение при възрастни, но те са малко. – Трябва да се спазват определени правила, да се грижим добре за оралното си здраве. Иначе можем да преместим зъбите и на 8, и на 88 години.“

По думите на д-р Белева, мит е че брекетите водят до кариесХигиената обаче е от съществено значение. Зъбите трябва да се мият добре, да не остава храна около самите брекети.

Специалистът препоръчва ранното ортодонтско лечение. Тя прилага брекети при случаи на деца на 7 до 10 години. Тогава не е рано, няма никаква опасност за зъбите.

Брекетите бързо подреждат зъбите, намират място в редиците им, моделират челюстите и подготвят зъбните дъги да пораснат останалите 16 постоянни зъби. Ранните действия ни се отплащат многократно в тийнейджърската възраст.“

Оказва се, че не е мит връзката на стойката на човек, гръбначния му стълб и състоянието на челюстите, неговата захапка, разясни още д-р Белева.

Затова често ортодонтите работят в тясна взаимовръзка с други специалисти – УНГ, ортопеди, логопеди и остеопати.

Според нея ортодонтско лечение не е естетическа приумица, а част от нашето здраве.

Чуйте разговора на Катя Василева.


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна