С проучване и заснемане на 20 кратки документални филма за културни наследства на малки локални общности приключва първият етап от работата на Националния етнографски музей (НЕМ) в рамките на международно сътрудничество с научни институции в Испания, Италия и Полша.
Екипите от учени са посетили и заснели обичаи и практики са: Джамал (с. Равно поле, Софийско); Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (гр. Велинград), тъкане на килими (гр. Чипровци).
С проекта Националният етнографски музей има за цел нематериалното културно наследство в различни региони на България да бъде представено на по-широка публика в страната и чужбина.
Филмите ще бъдат внедрени в образователните програми на институцията, както и в общодостъпна европейска онлайн платформа за разказване на истории (storytelling), чийто старт се очаква след средата на годината.
Дейността на учените е част от международния проект MEDITELLER, който има за цел да повиши транснационалната видимост на нематериалното локално културно наследство, особено в малко познати или отдалечени райони. Консорциумът се състои от 6 партньора (университети и културни институции) от 4 страни – България, Испания, Италия и Полша. Водеща организация е Католическият университет в Авила, Испания.
За проекта пред БНР-Радио София разказаха проф. Давид Санчез, мениджър на проекта, преподавател в университета в гр. Авила, Испания; проф. Мануела Гиери, преподавател в университета в Базиликата, Италия, и д-р Божидар Първанов - главен асистент в НЕМ.
Изработка на килими в гр. Чипровци Снимка: д-р Божидар Първанов
Проф. Санчез обясни същността на проекта MEDITELLER и изтъкна: „България играе важна роля в европейското нематериално културно наследство. Една от основните причини да реализираме този проект е приликата в много от въпросните традиции.“
Проф. Мануела Гиери допълни, че с работата на учените се акцентира върху така наречените вътрешни региони на европейските страни, които „хем са вътрешни, хем са и периферни на непознатите традиции въобще и познанието за националната култура“.
Д-р Първанов обясни, че в България са документирали процеса на тъкане на килимите в Чипровци, както и някои практики, които са по-слабо познати, защото по един или друг начин са малко в страни от туристическите маршрути чисто географски и като реклама. Сред заснетите места и български обичаи са още Джамал в с. Равно поле (Софийско), Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (Велинград) и други.Чуйте повече подробности в разговора на Катя Василева.
Проф. Давид Санчез, проф. Мануела Гиери, Катя Василева и д-р Божидар Първанов Снимка: Златина Петкова