Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Като част от международен проект

Учени от 4 страни проучват и филмират български обичаи

Разработките ще бъдат качени в дигитална платформа за нематериалното културно наследство в различни региони

Обичай Джамал в с. Равно поле, Софийско
Снимка: д-р Божидар Първанов

С проучване и заснемане на 20 кратки документални филма за културни наследства на малки локални общности приключва първият етап от работата на Националния етнографски музей (НЕМ) в рамките на международно сътрудничество с научни институции в Испания, Италия и Полша.

Екипите от учени са посетили и заснели обичаи и практики са: Джамал (с. Равно поле, Софийско); Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (гр. Велинград), тъкане на килими (гр. Чипровци).

С проекта Националният етнографски музей има за цел нематериалното културно наследство в различни региони на България  да бъде представено на по-широка публика в страната и чужбина.

Филмите ще бъдат внедрени в образователните програми на институцията, както и в общодостъпна европейска онлайн платформа за разказване на истории (storytelling), чийто старт се очаква след средата на годината. 

Дейността на учените е част от международния проект MEDITELLER, който има за цел да повиши транснационалната видимост на нематериалното локално културно наследство, особено в малко познати или отдалечени райони. Консорциумът се състои от 6 партньора (университети и културни институции) от 4 страни – България, Испания, Италия и Полша. Водеща организация е Католическият университет в Авила, Испания. 

За проекта пред БНР-Радио София разказаха проф. Давид Санчез, мениджър на проекта, преподавател в университета в гр. Авила, Испания; проф. Мануела Гиери, преподавател в университета в Базиликата, Италия, и д-р Божидар Първанов - главен асистент в НЕМ.


Изработка на килими в гр. Чипровци  Снимка: д-р Божидар Първанов 

Проф. Санчез обясни същността на проекта MEDITELLER и изтъкна: „България играе важна роля в европейското нематериално културно наследство. Една от основните причини да реализираме този проект е приликата в много от въпросните традиции.“

Проф. Мануела Гиери допълни, че с работата на учените се акцентира върху така наречените вътрешни региони на европейските страни, които „хем са вътрешни, хем са и периферни на непознатите традиции въобще и познанието за националната култура“. 

Д-р Първанов обясни, че в България са документирали процеса на тъкане на килимите в Чипровци, както и някои практики, които са по-слабо познати, защото по един или друг начин са малко в страни от туристическите маршрути чисто географски и като реклама. Сред заснетите места и български обичаи са още Джамал в с. Равно поле (Софийско), Еньова буля (с. Факия, Странджа), писане на великденски яйца (Велинград) и други.

Чуйте повече подробности в разговора на Катя Василева.


Проф. Давид Санчез, проф. Мануела Гиери, Катя Василева и д-р Божидар Първанов  Снимка: Златина Петкова

  • MEDITELLER е малък проект за сътрудничество между 6 партньори от 4 държави. Създаден е с цел да се увеличи транснационалната видимост на традициите, идентичността и нематериалното културно наследство на европейските селски региони; транснационална цифровизация и стратегии за разказване на истории, обучение и развитие на аудиториите.
    Съфинансиран е по програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз.
    Всяка от институциите е ангажирана с цифровизация и популяризация на нематериалното наследство, за да се повиши осведомеността за неговото съществуване извън националните граници, което би стимулирало растежа и икономическото възстановяване след пандемичното време, възстановяването на културния сектор.
    Партньорите от Италия, Испания и България са ангажирани с изработка на методика за творческо разказване на истории и план за развитие на публиките, а Варшавският технологичен университет създава платформа, в която да се популяризират резултатите от проекта, достъпна за различни асоциации, представители на локални общности, които да имат възможност да споделят своето наследство с всеки, които я посети онлайн.

По публикацията работи: Георги Нейков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна