Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът поевтинява въпреки решението на Саудитска Арабия да намали допълнително добивите

Петролът поевтинява в началото на търговията във вторник, заличавайки първоначалното рязко поскъпване ден по-рано в резултат на решението на Саудитска Арабия да намали допълнително с 1 млн. барела на ден производството през юли, тъй като отново взимат превес опасенията, свързани с търсенето на важната енергийна суровина, на фона на влошаваща се икономическа среда в световен план.

Към 10.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент се понижават с 1,5% към 75,50 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с близо 2% към към 70,75 долара за барел.

Вчера петролните фючърси поскъпнаха първоначално рязко с над 3%, съответно към 78,703 и към 75,00 долара за барел, след като през уикенда Саудитска Арабия обяви изненадващо на срещата на "ОПЕК +", че се ангажира да ограничи допълнително добивите си с 1 млн. барела на ден през юли.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Въпреки това анализаторите предполагат, че новото намалени може да нямат значително въздействие, тъй като нивата на производство в други страни членки на "ОПЕК +", включително Русия, Нигерия и Ангола, остават високи. Освен това Русия не пое ангажимент да намали допълнително производството, докато на Обединените арабски емирства беше позволено да повишат производствените си цели за следващата година.

Същевременно, вчера беше оповестена поредна сесия слаби бизнес проучвания, показващи забавяне на икономическата активност в еврозоната, Великобритания и САЩ през май, което отново доведе до превес на опасенията за по-слабо търсене (потребление) на важната енергийна суровина над притесненията, свързани с доставките.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени