Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гешев: Ще изчакам решенията на президента и на КС и каквото имам да кажа, ще го кажа от България

Иван Гешев
Снимка: БГНЕС

Около 15 минути продължи изслушването на главния прокурор Иван Гешев пред мониторинговата група на Европейския парламент в Страсбург. На излизане той отказа да говори по същество пред журналисти. 
Преди началото на заседанието на групата стана ясно, че е направен опит за възпрепятстване на изслушването на Гешев, като инициатор на това е бил евродепутатът от ЕНП Владимир Билчик. Самият той го потвърди пред "Хоризонт", като поясни, че искането е било на няколко политически групи:

"Наистина, мога да кажа, че на основание на вчерашното решение не видях смисъл да се разговаря с него, както и да се изслушва днес. Защото вчера научихме, че е бил отстранен , разбира се, това решение очаква подписа на президента. Затова смятам, че е важно да се вземе предвид интегритета на Европейския парламент и сметнах, че не е подходящо да имаме среща с него", каза Билчик.

Накрая все пак надделя мнението, че той трябва да бъде изслушан. На излизане Гешев заяви лаконично: "Въпроси като: зловредното руско влияние, корупцията по високите етажи и всичко, което интересува нашите европейски партньори. Аз ще изчакам решението на президента Радев относно указа за моето отстраняване, ще изчакам решението на Конституционния съд и каквото имам да кажа, ще го кажа от България". 
Все пак се разбра, че главният прокурор не си тръгва от Страсбург, а продължава срещите си в Европейския парламент. Заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев коментира действията му така:

"Тази активност, принципно тя е необходима, но точно в настоящия контекст тя буди известни съмнения за пристрастност. За много от случаите, за които той проявява тази активност, ние знаем фактите от години и някакси той беше и сляп, и глух за тях". 

За конкретните въпроси, зададени към главния прокурор, съобщи българският представител в групата Елена Йончева: "Имаше конкретни въпроси, свързани с разследване на случаи на корупция по високите етажи на властта, включително "Барселонагейт". Имаше критични въпроси също така защо толкова дълго време са бави това разследване. Имаше критични въпроси, свързани с усещането, че има  политически натиск при освобождаването на  главния прокурор".

Според нея се прави опит да му бъде запушена устатата, за да даде информация по знакови дела.
Председателката на мониторинговата група Софи ин'т Велд съобщи, че групата ще посети България през октомври. Тя каза, че има впечатление за голям шанс за промяна. "Чухме, че поредица от реформи, за които призоваваме от години, изглежда, се извършват", подчерта тя. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна