Български народни носии, сред които има и такива на по близо два века, показват колекционери от цялата страна във великотърновското село Самоводене, където се провежда националният фестивал на шевицата. Тази година празникът на българското везбено изкуство преминава под мотото „Хлябът в българската обредност – общият символен език с везбата“.
На площада пред читалището в Самоводене са представени изложби на шевични фрагменти, накити и аксесоари към традиционното българско облекло, битови възглавници, престилки. Има фолклорни концерти, а колекционери на народни носии показват в дефилета старинните одежди, които са издирили и съхранили.
„Пали ме естетиката и красотата на костюма и преклонението пред творчеството на жените, които са го правили, защото тези костюми, според мен, са от котюр на българската култура. Това е ръчна изработка, дизайнът е техен, няма друго, което да те кара да се прекланяш“, споделя д-р Серхан Мустафов, един от най-големите колекционери на народни носии в България.
„Сега времето е съвсем различно и старото си е автентично, красиво, пъстро. Усещането да си облечен в над 150-годишна носия е неописуемо. Хубаво е човек, когато облече носия, душата цъфти. Това са традициите ни, това е миналото ни, ние трябва да го съхраним“, коментираха участници във фестивала на шевицата.
„И да дадем добър пример на младото поколение, да видят какви са били традициите на предците ни, да ги посрещнат присърце, да ги усетят“, казва кметът на Самоводене Стефан Мъглов.
„Осъзнаваш, че има нещо, което е над теб и ти си един малък човек и трябва да го продължиш“, каза младеж от фестивала.