Парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС са внесли проект на декларация с призив към Висшия съдебен съвет да спре процедурата за избор на нов главен прокурор. Трите формации смятат, че нов главен обвинител трябва да бъде избран едва след като Конституционният съд се произнесе по жалбата срещу новия начин за избиране, освобождаване и разследване на главният прокурор и след като бъдат приети евентуални промени в Конституцията, засягащи правомощята на главния прокурор. Рая Назарян от ГЕРБ посочи мотивите за проектодекларацията:
"Считаме, че ако процедурата не бъде спряна и продължи и бъде проведена, преди настъпването на тези две предпоставки, няма да доведе до прозрачен и справедлив избор на нов главен прокурор на Република България и ще наруши доверието и очакванията на обществото".
Според Рая Назарян проектът на промените в Конституцията могат да са готови до края на месец юли:
"Преговорите по конституционната реформа вече са напреднали и има вече изразени ясни позиции от различните парламентарни групи. От много от тях имаме съгласие, те разбира се, включват и състава на ВСС. Затова ние считаме, че до края на юли месец можем да бъдем готови с проект за изменение на Конституцията. Работните групи вече работят".
"Отправяме своя призив към Висшия съдебен съвет да спре процедурата по избор на нов главен прокурор до окончателното произнасяне на Конституционния съд, както и до окончателното приемане на предвижданите промени в Конституцията на Република България", пише в декларацията, подписана от Бойко Борисов, Деница Сачева, Христо Иванов, Никола Минчев, Атанас Атанасов, Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски.В декларацията им като мотив е посочено "сериозното обществено напрежение" след освобождаването на главния прокурор и процедурата по избор на нов такъв.
Според ДПС, с декларацията депутатите не се месят в работата на съдебната власт.
"Това е призив публичен от НС и в никакъв случай ние не го приемаме като вмешателство, все пак компетентният орган е ВСС. Ние изрично го подчертаваме", коментира Мустафа Карадайъ. "Не е логично Съвет с изтекъл мандат, независимо, че той е легитимен към момента, да избира прокурор за седем години. Първо да се приемат промените в Конституцията, след това нов ВСС и след това нов главен прокурор", допълни Делян Пеевски.
Критики към декларацията дойдоха от "Възраждане" и ИТН.
БСП не коментира темата в парламента. В разпространена по-късно позиция на лидера Корнелия Нинова за актуалната политическа обстановка се констатира, че съдебата реформа е приключила, но подмяната продължава и БСП остава опозиция.
Деница Сачева от ГЕРБ-СДС обяви, че декларацията по темата ще бъде гласувана в НС следващата седмица.
"Искаме да има прозрачен и справедлив избор на нов главен прокурор, както и да има мащабна правосъдна реформа в рамките на Конституционни промени", добави още тя.
Иван Гешев бе освободен от поста главен прокурор на 15 юни с решение на ВСС. След това започна процедура по избор на временно изпълняващ функциите главен прокурор и за такъв бе назначен Борислав Сарафов.