Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искра Стоилова от село Слокощица показа на съселяните си как боклукът става суровина

Искра Стоилова живее в село Слокощица, майстор занаятчия е и със съпруга си са избрали семейният бизнес да се развива под марката „Сръчно“.  Освен запазването на българските традиции, за тях е много важно грижата и опазването на природата. „Аз знаех, че имаме проблеми с отпадъците, обаче да видиш в реката какво става, така  те отрезвява, че направо душата ме заболя. От реката извадихме какво ли не, невероятен боклуци и това преди толкова години. А сега положението е още по-критично“, сподели в интервю за Радио Благоевград Искра Стоилова и спомена за своето първо участие в доброволческа акция за почистване на река Струма. 

Аз наистина не разбирам какво мислене трябва да имаш, за да изхвърлиш боклука си през прозореца на колата или просто ей – така да го изхвърлиш и оставиш да се разпилява. Нямам обяснение“, гневи се Искра Стоилова. Тя обаче е от хората, които следват своите каузи, не се оплакват, а намират решения. Така със своята приятелка Камелия започват да организират събирането на отпадъци за вторични суровини. Макар и бавно приучават голяма част от съселяните  си да събират боклука разделно. Получават подкрепа от местната власт  в начинанието на боклука да се гледа като на суровина и от която могат да се печеля  пари, за да се правят полезни неща за селото. 

 „Реално на нас ни отне доста време, докато съберем по-солидна сума. Започнахме от центъра на селото, който беше доста неугледен, направихме детска площадка, като мисълта ми беше пак да не слагаме пластмасови съоръжение. Евгени Серафимов и „Новите майстори“ дойдоха,  подкрепиха ни, нарисуваха много интересни игри за скачане на тротоарните плочки, боядисахме колчетата,  поставихме такива колчета с подкрепата на общината, за да не се паркира по тротоарите и да е обезопасено;  боядисахме всички спирки,  реновирахме ги, а те бяха в много лошо състояние. Доста неща успяхме да направим, но това  в течение на времето. Началото беше трудно, докато научим хората точно какво да ни донасят и как да ни го донасят“. Искра споделя с готовност своя опит с всеки, който тръгва по този път. Горда е, че и в родното и Жабокрът вече са успели да купят косачка за селото, да  облагородят доста градинки със средства от събрани отпадъци.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна