Законопроектът беше подкрепен от три парламентарни групи - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. 58 депутати от БСП, "Възраждане" и независимият Радостин Василев гласуваха против, а 8 от ИТН се въздържаха.
Един представител на ГЕРБ-СДС също гласува с "въздържал се".
На предложението на бившия правосъден министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Надежда Йорданова промените да се гледат още днес на второ четене опозицията реагира остро. Цитирано беше решение на Конституционния съд, според което не може да се премине към окончателно приемане на закон, ако има изявено желание за промени в него след първо четене.
Мнозинството в НС обаче реши да гласува днес и на второ четене приетите промени в ЗЗДН. В подкрепа гласуваха 144 депутати, а против бяха 65.
Този път опозицията беше единна - "против" предложението за окончателно гласуване на законопроекта, но 144-те гласа "за" на управляващите некоалиционни партньори от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, надвиха 65-те гласа на опозицията от "Възраждане", БСП и "Има такъв народ".
От опозицията не приеха аргументите на Надежда Йорданова за второ гласуване на промените в Закона за защита от домашно насилие в това заседание, които тя формулира така:
"Аргументите ми за това са следните: Първо, считам, че са налице изключителни обстоятелства - така, както изисква Разпоредба 77, Алинея 2-ра, с оглед целта на закона и обществените отношения, които се регулират, и за съжаление, данните, които сочат нарастващите случаи на домашно насилие".
Възраженията, представени от Борислав Гуцанов от БСП:
"Няма никаква неотложност и вие много добре го знаете това. Защото безобразията, които ги правите, наистина минават всички граници. Това, че вие имате нужните 160 гласа, не ви дава никакво право да изнасилвате народното представителство по този начин, по който вие го правите. И тази интимна коалиция колкото по-бързо си отиде, толкова по-добре за българските граждани".
Последва ескалация на напрежението. Съпартиецът му Георги Свиленски заплаши със сезиране на Конституционния съд, а Кристиян Вигенин обясни защо - защото се нарушава правилникът, когато има направени предложения в текст на закона преди второ четене. Той поиска почивка и спешно свикване на Правната комисия на НС, за да може да се преразгледа законът и да бъде внесен доклад на Комисията.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов също каза, че е нарушен правилникът, като посочи, че парламентарни групи са направили заявка да внесат предложения между първо и второ четене и обвини управляващите в отнемане на думата на опозицията, суспендиране на Конституцията и на практика - мини-държавен преврат: "Това, което правите в момента, е отнемане правото на глас и на законодателна инициатива".
Дебатите се изостриха, когато от БСП поискаха изрично да бъде записано, че за интимна връзка може да се смята само тази между мъж и жена. Бившият правосъден министър Надежда Йорданова предложи редакция на дефиницията за интимна връзка, като в нея беше включено наличие на сексуален характер и да е на повече от 60 дни. Тя каза, че са се съобразили с позицията на Върховния касационен съд:
"И действително да обхване всички други хипотези, освен тези, при които лицата живеят като съпруг и съпруга, но не са обвързани в брак".
Обединеният отпор на опозицията:
Георги Свиленски от БСП отбеляза: "И стана ли ви ясно сега на всички за какво беше този зор - за да узаконите еднополовите бракове, еднополовите връзки. Никаква Дебора, никакви момичета от Стара Загора".
Тошко Йорданов от ИТН добави: "Всъщност ние приемаме закона, за да може хомосексуалните двойки, които явно се изпопребиват постоянно и не са защитени, както гражданинът Пейков заяви".
Депутатът от ПП-ДБ Манол Пейков защити законовите текстове: "Ама, говорим за реалности, не говорим за това какво иска християнската или мюсюлманската общност. Тези хора реално съществуват. Значи и те трябва да бъдат защитени. Какъв е проблемът? Това е разширение, което прави закона по-хуманен. Ама не е смешно това", каза Пейков.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов коментира: "Това е поредното нагло изплюване в лицето на държавността от формацията, която е окупирала в момента управлението на държавата по абсолютно незаконен, превратаджийски начин".
А лидерът на левицата Корнелия Нинова обяви текстът за корупционен, защото е неясен. Според Станислав Богдански от ИТН така се ограничава правото на други граждани от защита.
От "Има такъв народ" обявиха, че ще направят отделна законодателна инициатива за промени в Закона за домашно насилие през септември.