Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е утвърдил методически указания до прокурорите в цялата страна във връзка с последните промени в Наказателния кодекс, свързани с управлението на превозно средство след употреба на алкохол, наркотични вещества или техни аналози. Те се отнасят до предвиденото от законодателя в тези случаи отнемане на автомобила.
В указанията се обръща внимание на своевременното събиране на доказателства по досъдебните производства по т.нар. престъпления на пътя - за неговата собственост, стойността му, имущественото състояние на обвиняемия, както и усложненията, които биха могли да възникнат при изясняване на тези обстоятелства. Разяснено е в кои случаи превозното средство трябва да се приобщи като веществено доказателство и кога това не се налага. Документът акцентира и на мерките, които прокурорите могат да предприемат за обезпечаване на отнемането на превозни средства и на наказанието глоба. Една от тях е да се отправя своевременно искане за това до съответния първоинстанционен съд и ако то бъде уважено и след извършване на съдебно-оценителна експертиза, прокурорите да преценят възможността за връщане на иззето превозно средство в случаите, когато то не е собственост на дееца или той е съсобственик с други лица.
На административните ръководители на апелативните прокуратури е указано и да създадат организация за проучване и анализ на практиката на прокуратурите и съдилищата в съответния район при прилагането на последните промени в Наказателния кодекс и при констатиране на неправилна или противоречива практика да сезират Върховната касационна прокуратура, информират още от държавното обвинение.