Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката

Снимка: БГНЕС

За днес е насрочено извънредно заседание на парламентарната Комисия по енергетика, която трябва да обсъди ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката, приет на 5 октомври тази година.

От ГЕРБ настояха и за извънредно заседание на парламента в петък, което доведе до скандал в управляващата коалиция.

Президентът Румен Радев наложи вето върху последните промени в закона за енергетиката, които предвиждат либерализация на пазара на електрическа енергия за битовите потребители. Според президента приетият закон се е отдалечил от целите на социалната държава, а неговото приемане не е придружено с пълнoценна oценка на въздействието, както и не са направени необходимите модели и прогнози. Скандал в управляващата коалиция обаче породи насочването на извънредното заседание в петък. Oт ПП-ДБ  се обявиха против заседанието, защото е възможно да се използва за предизборна трибуна.

"Няма никаква пречка това нещо да се случи първият ден след втория тур", каза Атанас Атанасов. 

"След втория тур да поработим по тези важни въпроси. Ние трябва да съберем данъците от "Лукойл", трябва да се опитаме да върнем парите обратно при хората, но това трябва да се направи не на коляно не за един ден", посочи Кирил Петков.

Отговор на тези аргументи даде и депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.

"От това заседание ще си проличи кои парламентарни групи са на хранилката. Тези, които не дойдат да защитят интереса на българските граждани, които трябва да започнат да получават по 73 стотинки от следващия вторник. Очевидно не мислят за хората мислят за интереса на една частна компания", коментира той.

В спора се включи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

"Трябва да им кажа, че ако те не дойдат ветото на президента ще го отложим за друг ден. А какъв е този страх за "Лукойл"? Каква е тази подкрепа, неистова? Включително са готови да се скараме", заяви той.

Ако се проведе пленарно заседание в петък ще се внесе и допълнителна точка, която има за цел да се отнеме монопола на "Лукойл Нефтохим" върху складовете за горива и той да бъде прехвърлен върху държавния резерв без "Продължаване промяната" и "Демократична България", защото не може да бъде преодоляно, тъй като са нужни 121 гласа, а ГЕРБ–СДС и ДПС събират 105 гласа. 

По публикацията работи: Ерол Емилов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна