Притежаваната от "Лукойл" рафинерия "Нефтохим" заобикаля забраната на Европейския съюз за търговия в държави-членки с продукти, произведени от руски петрол. Кремъл е спечелил около 1 милиард евро от европейската дерогация, която позволи на България да продължи да внася руски петрол.
Това става ясно от съвместен анализ, изготвен от "Глобъл Уитнес" (Global Witness), базирания в София Центъра за изследване на демокрацията и Центъра за изследване на енергията и чистия въздух, цитиран от сайта "Политико" (Politico) и журналиста Виктор Джак.
Според цитирания от "Политико" доклад, като се възползва от дерогацията – т.е. европейското изключени от санкциите срещу Русия заради водената от нея война срещу Украйна, бургаската рафинерия е натрупала солидни печалби. Анализаторите посочват, че тя произвежда горива и масла от евтината руска суровина, които изнася за страни извън Европейския съюз.
Според доклада обаче, продукцията след това се претоварва от кораб на кораб в открито море или на международни пристанища, за да се прикрият следите, след което горивата влизат в Европа и дори в Съединените щати.
"Текущата граница на цените на петрола, определена на 60 долара за барел, е нарушена. Руският петрол Уралс (Urals) се търгува на около 75 долара за барел", се казва в публикацията, според която руският износ продължава да расте и достига "рекордните" 3,72 млн. барела на ден в началото на октомври.
"Приблизително 20-25% от европейския внос на суров петрол и рафинирани продукти все още е с руски произход, често непряко през трети страни като Турция, ОАЕ, Мароко, Египет и Индия“, коментират изследователите.
През декември миналата година, Европейската комисия позволи на България дерогация от санкциите срещу Русия и според нея, страната ни може да купува суров руски петрол до края на 2024 г. Целта е българските граждани да не пострадат от недостига му. Дерогацията не предвижда рафинерията на "Лукойл" край Бургас да обработва горивото и да го продава зад граница с цел печалба. Българските власти обаче се възползвали от вратичките и позволили милиони барели руски петрол да достигнат до нефтокомбината. След това "Лукойл" го изнасяла като рафинирани горива навън. Продуктът достигал и страни членки на ЕС.
Само в периода от март до юли 2023 г. рафинерията изнесла близо 3 милиона барела горива, чийто произход най-вероятно е руски, се твърди в разследването.
Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията посочи пред БНР:
"Нашият анализ, който е съвместно с две международни организации, въз основна на публични данни, показва, че са изнесени готови горива за целя свят за около 1 милиард евро, като са се използвали европейски пристанища за прехвърляне на горивата на други кораби, така че да достигнат до финалната си дестинация. Има и два конкретни случая, където има внос на български горива, произведени с руски петрол - в Ротердам, Нидерландия, а също и прехвърляне на български горива, произведени от руски петрол, до Флорида, САЩ. Единият износ се случва на 8-и август, когато излиза каргото от пристанище "Росенец" и пристига 15 дни по-късно в Ротердам. Другият кораб пътува март месец до Малта. От там се прехвърля на бахамски кораб и пристига във Флорида".
"Нашия анализ показва, че този износ на горива е допринесъл за 1 милиард бюджетни приходи за Кремъл през периода март - юли тази година", заключи той.