Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В НС обсъждат вот на недоверие към кабинета за несправяне в сектор "Отбрана"

Тодор Тагарев в НС, 15 ноември 2023 г.
Снимка: БТА

Парламентът обсъжда втория вот на недоверие към кабинета за несправяне на правителството в сектор "Отбрана и сигурност", внесен от "БСП за България", с подписите на "Възраждане" и "Има такъв народ".

Българската армия и отбрана се лишават от способности в полза на чужди интереси, каза при представянето на мотивите за вота заместник-председателят на Народното събрание от "БСП за България" Кристиан Вигенин. По думите му липсва стратегия за развитие на въоръжените сили. Българската авиация продължава да чака първите 8 изтребители Ф-16. Той обвини Министерството на отбраната  в "цялостна нищета" в действията му:

"Създава се обективно усещане, че решенията в сферата на сигурността и отбраната се взимат не на база реалните нужди, а отново в услуга на чужди икономически и политически интереси. Не се назначават и планираните 1200 гранични полицаи, за което има оси­гурен ресурс. Затова и не е изненада, че независимо от издигането му във водещ национален приоритет на правителството, членството в Шенгенското пространство днес е също толкова далеч, колкото при формирането на този кабинет. Министърът е неадекватен на политическата и военна обстановка, както с изказвания, така и с поведение и сам по себе си е риск за сигурността. Призоваваме ви да сложим заедно край на агонията и да дадете шанс на ново управление с повече компетентност, отговорност и държавническо отношение към проблемите. Защото става все по-болезнено ясно, че за България е далеч по-лошо не ако правителството си отиде, а ако то остане".

Николай Дренчев от "Възраждане" подчерта на свой ред, че  нивото на подготовка на пилотите е отчайващо.

От своя страна министърът на отбраната Тодор Тагарев подчерта, че за тази година е внесен бюджет, който надвишава дори планираното в Националния план за достигане в равнище за финансиране на отбраната от 2% от БВП:

"До края на месеца трябва да внесем в НС програма за инвестиции с ясни приоритети и разчети, включително приоритизиране на изискванията на изграждане на способности за ПВО и ПРО със съответните радари и зенитно-ракетни комплекси. Проектът предвижда придобиване на пълен пакет способности, индустриален капацитет за асемблиране и ремонт на машините в страната с много съществено участие на българската индустрия. Защитавайки себе си, Украйна защитава Европа от Кремъл. Ако Украйна загуби, бъдете готови като минимум да удвоите ресурсите, които България заделя за отбрана. Подкрепата за Украйна е наш национален и стратегически интерес. Като имаме предвид всичко свършено от настоящото правителство в областта на отбраната за тези 5 месеца, за яснотата на нашата програма и политика за нарастване на способностите на въоръжените ни сили считам, че този вот на недоверие не отразява обективното състояние и затова ви приканвам да бъде отхвърлен". 

Основна цел пред българското правителство е модернизацията на армията с технологии от XXI век, подчерта Кирил Петков:

"Отбраната на база стари руски машини може да предизвиква носталгия в някои от вас. Но реално днешната им реализация и боеспособност е в пъти по-лоша от технологиите, които българското правителство придобива на база настоящата стратегия за модернизация".

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна