Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Василев: Президентът цитира фалшива новина

Румен Радев и Асен Василев - архивна снимка
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев цитира „фалшива новина“ в коментара си върху Бюджет 2024, заяви министърът на финансите Асен Василев в изявление пред журналисти. Василев предупреди, че ако държавният глава наложи вето върху финансовата рамка за догодина, може да остави страната да влезе в годината без бюджет.

Повод за изявлението на министъра на финансите Асен Василев бяха думите на президента, в които коментира информацията, че има планове за продажба на 1/5 от поземления фонд. Още в петък БНР попита Василев за достоверността на тази информация и той я нарече „фалшива новина“. Проверка на БНР в текстовете, внесени в парламента и видни на страницата на Народното събрание, също показва, че такъв текст не съществува. 

Ето и коментара на Асен Василев

"Законът съдържа 109 члена и 16 преходни заключителни разпоредби. Всички те са публикувани на сайта на НС и внесени за обсъждане. Там няма член, с който да се продават държавни земи. В Бюджет 2024 такива приходи няма предвидени".

Василев изрази учудване, че президентът се позовава на фалшива новина, но не и на намерението му да наложи вето върху Бюджет 2024 година, защото – припомни Василев, служебното правителство е допуснало държавата тази година да влезе без бюджет и силно затрудни работата на държавата и общините.

"Също така неговият служебен кабинет предложи проектобюджет с бюджетен дефицит от 8%. Всичко това според мен в опит да дерогира членството на България в еврозоната".

Василев коментира още, че с бюджет в ограниченията от критериите по Маастрихт може да се прави икономика, която не е изцяло зависима от развитието на европейските икономики, особено в Германия:

"Това води до развитие на българската икономика, което не е напълно и директно зависимо от европейската икономика - както беше досега. Знаете, че като кихнеше Германия, България хващаше много тежка настинка".

Към момента „Газпром“ не е платил задълженията си, но със законови промени ще могат да се използват гаранциите, дадени от руската компания, за да се погасят задълженията ѝ за ползване на българска инфраструктура.
По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени