Без дебати и участие на опозицията в лицето на БСП, "Възраждане" и "Има такъв народ" парламентът прие бюджета на Националната здравноосигурителна каса на второ четене.
Здравноосигурителните приходи за 2024 година са разчетени с ръст от над 1,1 милиарда лева.
Бюджетът на Здравната каса за следващата година ще е над 8 млрд. лв.
Приходите от здравноосигурителни вноски са с над 1 милиард повече спрямо миналата година.
От ПП-ДБ изразиха недоволство от факта, че две техни предложения за бюджета на Здравната каса не са срещнали подкрепа от страна на ГЕРБ-СДС и ДПС. Едно от тях е от догодина НЗОК да не сключва договори за нови дейности с болници с мотива, че предстои реформа и изработване на нова здравна карта.
Не срещна подкрепа и предложението, че не Министерството на здравеопазването, а Националната здравноосигурителна каса да провежда обществени поръчки за лекарства, нито компромисния вариант двете институции да провеждат взаимен контрол.
Васил Пандов от ПП коментира:
"Нямам мотиви защо това се случи в пленарна зала. За нас няма. Има едно обяснение, може би косвено - в Комисия по бюджет и финанси предложенията на вносител и за двете теми, както за ограничаване на договорите, така и за по-добрия финансов контрол върху лекарствата, бяха приети в Комисията с гласовете на „Възраждане“ и БСП. Днес, когато „Възраждане и БСП“ не бяха в пленарна зала, очевидно това даде предпоставка за формиране на вече друго изчисление и друго мнозинство. Мисля, че ме разбрахте".
Също без дебати парламентът прие бюджета на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Предвидени са над 24 млрд. лв., с разчетени приходи от осигуровки в размер на 13 млрд. лв. Минималният размер на пенсията за стаж и възраст от 1 януари ще бъде 523 лв., а от 1 юли - 580 лева.