На третия ден на Рождество Христово православната църква почита Свети първомъченик и архидякон Стефан, убит с камъни през 37-ма година.
В народния календар денят е известен като Стефановден.
Имен ден имат над 230 000 българи.
Свети Стефан е бил ръководител на дяконите, избрани от апостолите да се грижат за разрастващата се християнска общност в Йерусалим след Петдесетница, когато била основана Църквата. Защитавал вярата си в спор с еврейските първенци. Извлекли го извън града и го убили с камъни. Последните му думи били: "Господи, не им зачитай този грях".
Врачанският митрополит Григорий сподели:
"Прославен е от Светата Църква като първият мъченик за вярата и като такъв е почитан от целия християнски свят, един от обичаните, от познаваните светии по всички краища на света, и един от бързите помощници на всички, които го призовават. В днешния ден ние просим неговото застъпничество и ходатайство пред Бога".
И тъй, словото Божие растеше, и броят на учениците се уголемяваше твърде много в Иерусалим; и голямо множество свещеници се покоряваха на вярата.
А Стефан, изпълнен с вяра и сила, вършеше големи чудеса и личби между народа.Като станаха някои от синагогата, тъй наречена синагога на либертинци, и от тая на киринейци, александрийци и на тия, що бяха от Киликия и Асия, влязоха в препирня със Стефана;ала не можеха да противостоят на мъдростта и духа, с който той говореше.Тогава подучиха някои човеци да кажат: чухме го да говори хулни думи против Моисея и против Бога.И подбудиха народа, стареите и книжниците и, като го нападнаха, грабнаха го и заведоха в синедриона.И представиха лъжливи свидетели, които казваха: тоя човек не престава да говори хулни думи против това свето място и против Закона,защото го чухме да казва, че Тоя Иисус Назорей ще разруши това място и ще промени обичаите, що ни е предал Моисей.И всички, които седяха в синедриона, се вгледаха в него и видяха, че лицето му беше като лице на Ангел.(Деяния на апостолите 6: 7-15)
Много са именниците на Стефановден. Днес празнуват и тези с имена Венцислав и Венцислава. Идва от гръцката дума "стефанос" или "венец":