Наричат го "Красивият магьосник на палката". И макар че съдбата му позволи да бъде между нас само 43 години (1948-1991), това се оказа достатъчно, за да остави записи с незабравими изпълнения на най-големите шедьоври на оперното, симфоничното и кантатно-ораториалното изкуство и да изнесе паметни концерти по целия свят, заставайки на пулта на такива оркестри като Берлинската, Израелската и Ленинградската филхармония, Бостънския и Лондонския симфоничен оркестър, Френския национален оркестър, Оркестъра на Лос Анджелис, Ирански национален радио и телевизионен камерен оркестър, Чешката филхармония и много други. Самият Херберт фон Караян го кани за свой асистент през 1971 г., след като той става най-младият лауреат на диригентския конкурс в Берлин, организиран от великия маестро…
Всичко това и много повече е само част от творческия портрет на незабравимия със своето обаяние и харизма български диригент Емил Чакъров. Въпреки че прекарва по-голяма част от живота си извън България, той никога не забравя корените си и активно работи за утвърждаването на българското изкуство и българската диригентска школа. Пример в това отношение е Първата награда, която получава Младежкият ни камерен оркестър на второто издание на Международния конкурс, основан от фондацията на Караян, а също и Новогодишния музикален фестивал и Софийски фестивален оркестър към НДК – два истински бисера, създадени от Чакъров, увенчали творческите му търсения и дело в България, превърнали се в неотменима част от националната ни музикална култура вече близо 4 десетилетия. Неслучайно Емил Чакъров споделя в интервю от 1988 година:
"Новогодишният музикален фестивал е най-същественото ми постижение до момента в цялата ми творческа кариера. Той обединява неща, които съм правил в различни страни на света частично. Не мога да се задоволя само с дирижирането на концерт. По принцип диригентът трябва да бъде и дипломат, и организатор, и педагог, да е свързващо звено в различните области. Може би в този смисъл Новогодишният фестивал дава облика на истинския диригент".
И може би съвсем не случайно, последните думи на големия ни творец само броени минути преди да напусне земния свят на 4 август 1991 г. са: "Музиката! Пуснете музиката!"
В две поредни издания на предаването "Студио музика" – 13 и 20 февруари от 19.30 часа ще си спомним за незабравимия Емил Чакъров заедно с двама от неговите близки приятели и сътрудници: музикологът, продуцент и дългогодишен редактор в Националното радио Екатерина Дочева и изтъкнатият български цигулар проф. Минчо Минчев. В предаването звучи и гласа на Емил Чакъров, съхранен в звуковата памет на Златния радиофонд, както и прекрасни изпълнения на български и световни оркестрови състави под неговата палка.