Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подписаха анекса към Националния рамков договор за медицински услуги

Снимка: БТА

Достъп до повече профилактични прегледи и до процедури без влизане в болница за пациентите - това е заложено в анекса към Националния рамков договор за медицински дейности, който беше подписан от Надзорния съвет на Здравната каса и Българския лекарски съюз, в присъствието на здравния министър. 

Направленията от личен лекар за мамографско и ехографско изследване на млечна жлеза ще бъдат валидни за два месеца, вместо за сегашните 30 дни.

Подписан беше и анекс към рамковия договор за дентални дейности, по силата на който ще се намали доплащането от пациентите за изработване на протези.

Според подписания днес анекс към рамковия договор за дентални дейности, от 1 май пациентите ще доплащат по-малко за изработване на тотални зъбни протези. Осигурени са допълнителни 3 милиона лева, но с колко ще се намали доплащането тепърва ще се договаря.

"Извънболнична помощ, улесняване на гражданите за получаване на медицински грижи, изследвания и диагностика и подкрепяне на тежката медицина в големите болници, които практически изнасят на гърба си тежестта на болничната помощ. Има един нов елемент. Прегледите ги направихме изцяло покрити от националната здравноосигурителна каса или както медиите обичат да казват - безплатни. Денталната помощ е осигурена спрямо тези пакети, които са в момента, както за здравноосигурени лица до 18 години, така и здравноосигурени лица над 18 години", заявиха след подписването председателите на Лекарския съюз и на Зъболекарския съюз д-р Иван Маджаров и д-р Николай Шарков.

С анекса се въвеждат повече възможности за профилактика, според възрастта и пола, като приоритет ще бъдат прегледите за рак на гърдата, маточната шийка, простатата и дебелото черво, обясни доц. Михаил Околийски, председател на Надзорния съвет на Здравната каса.

Председателят на Лекарския съюз д-р Иван Маджаров посочи, че са осигурени достатъчно средства за изследвания и процедури, така че лекарите да не се ограничават в назначаването им на пациентите.

За изследването с ЯМР ще се отпуска бюджет на лекарите-специалисти според досегашните им заявки за назначаване на такова и няма да се чака разрешение от Здравната каса. В болничната помощ най-много се увеличават цените на клиничните пътеки за тежки операции, като от Лекарския съюз наблягат върху значението на контрола, за да не се окаже, че се повишава процентът на пациентите, преминаващи през по-добре платените пътеки. По-скъпи стават и над 10 амбулаторни процедури, които няма да изискват влизане в болница – като гастроскопията.


По публикацията работи: Ерол Емилов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна