Испекторатът на Висшия съдебен съвет е проверил имуществото на 14 магистрати, споменати покрай Мартин Божанов, по прякор Нотариуса, и бившия следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото, но е открил разминаване само при един от тях.
Това съобщиха от институцията в първото си прессъобщение по случая, който стана причина за създаването на специални комисии в парламента и към Съдийската колегия и доведе до изслушвания на магистрати в Прокурорска колегия.
Проверените са съдии и прокурори, а анализът е обхванал декларациите им за седем години назад.
Заради установено разминаване между стойността на имуществото му и това на свързано с него лице и размера на декларираните получени средства при един от магистратите са сезирани Приходната агенция и Антикорупционната комисия. Имена не се съобщават, освен че са споменати в публикации на "24 часа", Bird.bg и "Дневник".
От прессъобщението става ясно, че въпреки че разследванията на Антикорупционния фонд за Петров - "Осемте джуджета", и Божанов - "Списък за бърз контрол", са съответно от 2020 и 2021 година, проверките си инспекторите са започнали след убийството в края на януари на Нотариуса.
От Съдебния инспекторат уточняват, че не са получавали сигнали за оказвано влияние над магистрати по повод съществуването на т. нар. "SS club", свързван с Божанов, но са поискали са от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов информация за имената на съдиите и прокурорите, които са притежавали членски карти за него, както и за периода, в който са го посещавали.
Сарафов отговорил, че искането е препратено на Софийската градска прокуратура, която разследва групите за влияние, но досега отговор нямало.
От Инспектората на Висшия съдебен съвет потвърдиха информацията - първо разпространена от Института за пазарна икономика, че от 2017 година не са извършвали планова проверка на Софийската градска прокуратура и съобщиха, че с решение от 7 март такава е включена в годишната програма на институцията.
Междувременно от публикация на сайта на ВСС стана ясно, че Съдийската колегия е изискала от ГДБОП докладите от 2022 година, от които стартират разследванията срещу групите за влияние на Мартин Божанов и Петьо Петров.
От прокуратурата се чака информация за разследвания и проверки срещу съдии от 1998 година досега, а от Софийския апелативен съд - данни - прилагани ли са след 2012 година специални разузнавателни средства спрямо магистрати, по чие искане, въз основа на какви данни и колко от събраното е използвано в разследване или съдебен процес.
От Софийския градски съд съобщиха, че първият съдия, избран със системата за случайното разпределение да гледа делото срещу прокурора от Софийската районна прокуратура Константин Сулев, си е направил отвод. Мотивът - работил е с него и било налице познанство в личен план. Предстои на случаен принцип да бъде избран нов съдия-докладчик.
Сулев отива на съд, защото миналата година - по разследване, свързано с аферата "Осемте джуджета" - извършил длъжностно пристъпление, с което искал да предпази бившия главен прокурор Иван Гешев и в същото време да навреди на издирвания бивш следовател Петьо Петров-Еврото.