Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите геномни техники в помощ на медицината

Снимка: БГНЕС

На 8 април отбелязваме Международния ден против ГМО. Темата е високочувствителна за обществото, каза пред Радио София проф. Цвета Георгиева - ръководител на Националната референтна лаборатория по ГМО към Националния център по обществено здраве и анализи.

 „Много са дебатите, от десетилетия се говори. В последните няколко години отново стана на мода, тъй като се появиха т.нар. нови геномни техники или техники за генетично редактиране. Трябва да направим задължително ограничаване от класическото ГМО, което е вмъкване на чуждовидова ДНК, докато новите геномни техники позволяват с генетични инструменти да се работи с генома, без да се вмъква чужда ДНК, така че да се получи желана характеристика. Най-често това се прави с растения и се търси, например подобряване на хранителния състав, устойчивост към заболявания и към засолена почва“, обясни проф. Георгиева.

По думите й, е задължително да се извършва наблюдение относно безопасността. Тя добави, че с помощта на новите геномни техники се ускорява естествения процес на мутации, например.

„Проучвания с цел оценка на риска относно новите геномни техники показват, че те намират най-голям процент приложение в медицината, след което в индустрията, агро-хранителното приложение е на трето място“, уточни ръководителят на Националната референтна лаборатория по ГМО към Националния център по обществено здраве и анализи.

Проф. Цвета Георгиева добави, че новите геномни техники са приложими в научно-изследователската част, за диагностика, както и в таргетни терапии.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна