Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална телефонна линия за борба с трафика на хора - 0800 20 100

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Онлайн сексуалната експлоатация е най-лесният начин за трафикантите на деца

2
Снимка: pixabay.com

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им. 

"Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21".

Моника Николова е директор на Фондация "Кампания А21" и е част от организацията вече 11 години. По професия е психолог и бакалавър по бизнес администрация. През последните 9 години работи пряко с жертви на трафик.

Фондация “А21” е глобална неправителствена организация с офиси в 19 държави по целия свят, която съществува и в България вече 12 години. Сферата й на дейност е борбата с трафика на хора и съвременното робство, защото трафикът на хора се разглежда като модерната форма на робство и е сред видовете престъпления, които бележат най-висок ръст. 

"Преди имаше един мит, че трафикът на хора с цел трудова или сексуална експлоатация се отнася до хора от по-малки общности, от ромските общности, необразовани - че те попадат в трафик на хора или те са си избрали тази професия.

Но опитът, който имам ми показва, че не е така. Много образовани български граждани, на различа възраст, попадат и стават жертви на трафик, поради това, че не са си мислели, че това може да им се случи, нямат информация за такива схеми. 

Жертвите са мъже, жени, деца - всички - от 12 годишна възраст до 50+. 

Много деца стават жертва на трафик на хора с цел сексуална експлоатация, в някои случаи просия, по-рядко трудова експлоатация, но това също е възможно. 

В някои случаи родителите ги извеждат в чужбина или ги продават, в други случаи лесният достъп до социалните мрежи ги прави много уязвими и ги прави жертви на сексуална експлоатация, онлайн сексуална експлоатация, поясни още Моника Николова за БНР. 

Моника Николова, директор на Фондация

Фондацията си поставя амбициозната цел да няма жертви на трафик в България. Фондация "А21" фокусира работата си в няколко основни направления на работа. И нещо важно – трябва да знаем, че отдавна съществува Национална телефонна линия за борба с трафика на хора и тя е с номер: 0800 20 100

Линията е отворена през 2015 г. и се управлява от Фондация “А21”. Тя е денонощна, напълно анонимна и безплатна за български абонати от страната и чужбина

"През социалните мрежи това е един много лесен начин за трафиканта да изучи жертвата, да я ухажва, по начинът, по който знае, че трябва, а децата не осъзнават опасностите в социалните мрежи

Защото децата търсят внимание, търсят лайкове и не могат да се опазят. 

Най-разпространеният метод за набиране е все още е чрез т.нар. "романтична, емоционална връзка". Там попадат и жени в емоционална дупка, самотни и така те са лесна жертва за трафиканта. Това се случва много често последните години, допълни още Николова.

Тя разказа още кои са начините, за да се предпазват и децата, и възрастните от онлайн трафикът на хора. Какво и как да се качва в профила ви в социалните мрежи, как родителите трябва да контролират достъпа на децата си в интернет, да имат достъп до профилите си, профилите на децата да са заключени, снимката на децата да не са техните. 

Около 50 милиона роби има по света, като трафикът на хора е съвременното робство на 21 век. От тези 50 милиона едва 1% ще бъде някога спасен. Затова превенцията и информацията по тази тема е много, много важна, категорична е Моника Николова.

По думите й България е пета в Европа по износ на хора, България е страна източник - ние изнасяме хора, които стават жертви или роби някъде по света, най-вече за сексуална или трудова експлоатация. 

50 на сто от жертвите са жени и деца, като там става дума за сексуална експлоатация, при мъжете е по-трудна идентификацията, като те са по-често жертва на трудова експлоатация. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна