Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт от "Грийнпийс" за газов проект в румънски води: Европа уж е пионер в борбата с климатичните промени, а позволява това в задния й двор

Снимка: newmoney.gr

Публично обсъждане за проект за добив на природен газ в румънската част на Черно море се провежда днес в Каварна. Сондажите ще се извършват в близост до българските териториални води в два кладенеца. От екологичната организация "Грийнпийс" алармират, че проектът ще е пагубен за екосистемата на Черно море. 

Екосистемата в Черно море е крехка, то е затворено и има уникални видове, които не се срещат никога другаде, подчерта Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс" - България, която участва в обсъждането. 

ие ще продължим да настояваме да се организират още обсъждания в България, не само в Каварна. В противен случай всичко остава само в ръцете на румънските граждани и власти", подчерта Антонова. 

Тя посочи, че в Румъния, в лицето и на нейни колеги от "Грийнпийс" и хора, запознати с проблема, има желание да бъдат оспорени резултатите от доклада за въздействие върху околната среда. Тя намира обаче цинизъм в поведението на европейските институции. Европа се опитва на хартия да се представи като пионер на смекчаване на климатичните промени, а в задния двор се позволява развитие на такъв газов проект, каза тя.

По думите й по време на срещата днес са изтъкнати само ползите от проекта от инвеститорите. Надеждите й са да има и други срещи, за да могат хората да изкажат притесненията си.

Притеснително е първото впечатление от това обсъждане, защото изглежда като бизнес презентация на тези компании - какви проекти развиват в света и колко добър ще е този проект. Имаше една доста обстойна презентация - цялостното усещане е, че е по-скоро представяне проекта по възможно най-добрия начин за успокоение на българските граждани", каза още тя. Меглена Антонова допълни, че залата, в която се провежда обсъждането, е пълна. "Положително съм настроена, че има интерес към темата".

Инициативата за публично обсъждане идва от страна на Румъния, поясни тя. "Става дума за стартиране на дейности по добив през 2027 г., а този проект може да оперира поне до 2047 г. Това е крайно далеч във времето по отношение на това какво правим за климатичните промени", обобщи тя.

Целия разговор с Меглена Антонова чуйте в прикачения звуков файл:



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени