Два процента от децата на възраст между 6 и 9 г. пушат традиционни цигари, а три процента използват електронни цигари. Това показват предварителните данни от онлайн анкета на Медицински университет – Пловдив и Фондация "Грижа за здравето", които бяха представени на пресконференция.
В група от 15 деца в най-ниската училищна възраст между 6 и 9 г. има двама или трима, които всяка седмица употребяват електронни цигари, обясни д-р Пламена Стоименова от Медицинския университет в Пловдив. При 77% от семействата на тези деца поне единият родител пуши.
"Те не пушат редовно, те обикновено казват: ами аз от брат ми, от сестра ми и от мама и тати. Това са им обясненията. Тъжното е, че 100% от попитаните деца казаха: "Ние знаем, че е вредно и даже ние казваме на мама и тати, че са вредни. Крият им цигарите, хвърлят ги и един момент именно заради модерността на нещата в тийнейджърската възраст нещо се счупва и те почват много усърдно да пушат".
Младите хора, на възраст 19-25 г., пушат основно традиционни цигари. В тази възрастова група 23% пушат вейпове, а други 23% - нагреваеми изделия. Във възрастовата група 16-19 г. 27% пушат традиционни цигари, но се повишава процентът на пушещите вейпове - 30%, посочи още д-р Стоименова. На въпрос дали родителите им пушат, много голям процент от децата на възраст 13-15 г. казват, че поне единият родител пуши.
България е на първо място в Европа по пушещи деца на възраст 13-15 години, каза Нела Вампорова, член на офиса на Световната здравна организация в България. Резултати от изследване от 2023 г., фокусирано върху деца на възраст 13-15 г., показват, че България е на първо място в Европа по пушещи деца, включително и на електронни цигари, добави тя. По думите ѝ 62,7% от децата споделят, че често са били в затворени обществени места, в които се е пушило. На пасивно пушене вкъщи са били изложени 54,7% от децата. Тези данни изискват обединени и неотложни мерки, допълни тя.
Разнообразието на предлаганите вкусове привличат, каза още доктор Пламена Стоименова:"Те пушат електронни цигари и вейпове, защото съдържат аромати, защото им е вкусничко, мирише добре, красиво изглежда".
Колкото и да намалява броят на пушачите, България винаги "води" с 10%, каза Анина Чилова от Националния център по обществено здраве и анализи. България дължи на децата системно здравно образование, а не темата да се разисква рядко в часовете по биология и здравно образование, "които са най-скучните", допълни тя.