Европейската народна партия остава водещата политическа сила в новия Европейски парламент, сочат първите прогнозни резултати от вота. Според данните към момента тя ще има 185 депутата. "Социалисти и демократи" са втори със 137 мандата. Групата "Обнови Европа" получава 80 места. Европейските консерватори и реформисти печелят 73 мандата, а крайнодясната "Идентичност и демокрация" - 58.
Последни затвориха изборните секции в Италия, където според първите частични резултати в Европарламента влизат шест партии от Италия. Партията на министър-председателката Джорджа Мелони "Италиански братя" води с над 28% от гласовете, а втора е Демократическата партия с малко над 25 на сто.
За първи път в избори, проведени в цяла Австрия, вотът бе спечелен от крайнодясната "Партия на свободата". Тя изпреварва с около един процент управляващата "Народна партия".
"Следващата ни цел е канцлерският пост", обяви лидерът на крайнодесните Херберт Кикъл.
През септември в алпийската република предстоят парламентарни избори.
Също в светлината на три регионални избори в източногермански провинции се разглеждат резултатите и в Германия, където за първи път крайната десница е втора политическа сила. "Алтернатива за Германия" спечели близо 16% от гласовете, а победител е опозиционният консервативен блок ХДС/ХСС с 30 на сто от вота. Трите управляващи на национално ниво партии - на социалдемократите, либералите и зелените - губят подкрепа в сравнение с националния вот преди три години.
Противно на очакванията, в Нидерландия десният популист Герт Вилдерс остана втори, въпреки че неговата партия ще има шест депутата в новия Европарламент. Досега тя беше представена само с един. Изборната победа в Нидерландия е за обединението между социалдемократи и Зелени.
В Испания първа политическа сила са опозиционните консерватори с преднина от 4 процента пред управляващите социалдемократи на премиера Педро Санчес.
В Полша пък управляващата Гражданска платформа на Доналд Туск успя да спечели изборите (с 37,1%) пред националконсерваторите от "Право и справедливост" (с 36,2%).
В Словакия, където отчитат рекордно висока избирателна активност за евроизбори от 34%, победител е опозиционната партия "Прогресивна Словакия". А управляващата партия на простреляния премиер Роберт Фицо, макар и с подобрен резултат, остава втора пред крайнодясната партия "Република".
В съседна Чехия спечелиха популистите на бившия премиер Андрей Бабиш. Неговата партия "Ано", която е част от групата "Обнови Европа", събра 26 процента от гласовете и изпревари консервативната коалиция на премиера Петър Фиала, която ще има един мандат по-малко от победителите.
Очаквано, в Унгария спечели управляващата партия на Виктор Орбан с 43%, но ФИДЕС губи около 10 процента подкрепа в сравнение с предишните избори.
А в Кипър 24-годишен независими кандидат, инфлуенсър и звезда в "Тик-ток", ще е един от шестимата представители на острова в новия Европейски парламент. Фидиас Панайоту спечели при първото си явяване на избори около 18% от гласовете и се класира на трето място. Неясно остава за каква политика ще работи новият евродепутат.