Собственици на аптеки внесоха в Районните здравноосигурителни каси предизвестия за прекратяване на договорите си с Националната здравноосигурителна каса.
Подаването на предизвестията е отчаяна крайна форма за предизвикване на диалог и намиране на решение на проблема, каза Стефан Минков, който е собственик на аптека.
Промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по Здравна каса е в интерес на всички по веригата пациенти, лекари и фармацевти. Заради намаляването на плащанията за изпълнение на безплатните за пациентите рецепти, аптеките, които работят с касата, икономически трудно ще издържат - каза още Стефан Минков.
Каква ще бъде печалбата за аптеките, ако наредбата влезе в сила в този си вид?
"На практика, ще бъде абсолютно минимална, което не оправдава извършването на тази дейност, защото тя е свързана обикновено с висок риск, с голям брой разходи и, съответно, няма как да бъде оправдана с подобни нива на заплащане. Беше редно да се договори предварително компенсаторен механизъм, преди да се приема тази наредба".
В 10 часа в Министерството на здравеопазването започна среща по темата с министър Галя Кондева, представители на Националната здравноосигурителна каса и "Информационно обслужване".
Освен в Добрич днес и русенските фармацевти също изразиха недоволството си с промените в наредбата за предписване и отпускане на лекарствени средства. Те се събраха пред сградата на Регионалната здравна каса и разясниха исканията си.
Около 80% от лекарствата, които се търгуват в страната, са реимбурсирани и аптеките нямат право на надценка върху тях. За обслужването на пациентите обаче фармацевтите получават 5 лева от Здравната каса и тази сума според промените, ще отпадне.
"Ако пациентът си размени датите, тогава какво правим?! Тази хипотеза никой не я е споменал…Става едно обикаляне на пациенти за инсулини, хората са притеснени, от цялата работа ще страда и пациентът, освен нас".
Русенските фармацевти се надяват промените да бъдат добре обмислени и да се въведат след съгласуване със софтуерните фирми.
В Кюстендил аптекари се събраха пред клона в града на Здравната каса. За БНР Яна Златанова, председател на Регионалната фармацевтична колегия, каза:
"Има много пациенти, които получават терапиите си разделено в месеца - да кажем на 2-ро число получават лекарствата си за хипертония, но на 15-о число са му антидиабетните. Ако има примерно инсулт, може да получава някакъв препарат по тази диагноза на 20-о число, тука в случая е по едно предписание, това няма да бъде възможно. Ограничено е до 3 дни, след като рецептата веднъж бъде изпълнена частично. Ние сме били винаги съгласни за оптимизацията на този процес, така че не сме против част от текстовете на наредбата, но такова едностранно налагане без обсъждане просто смятаме, че не е правилно".