Силен Ботев (Пд) се завърна с успех в евротурнирите

Ботев (Пд) - Марибор

Футболният Ботев (Пловдив) започна с победа участието си в европейските клубни турнири. Носителят на Купата на България надделя с 2:1 над словенския Марибор като домакин в първа среща от първия квалификационен кръг на турнира Лига Европа.

Пред пълните трибуни на стадион "Христо Ботев" в Пловдив двата тима изиграха интригуващ двубой, в който "канарчетата" поведоха още в деветата минута чрез Антъни Уджа. Словенският тим изравни в 19-ата чрез Пиус Ширвис след грешка на Матвей Игонен. След това и двата отбора по веднъж уцелиха греда, за да се стигне до 74-ата минута, когато Никола Илиев донесе успеха на Ботев с второ попадение във вратата на Ажбе Юг.

Това бе и първи мач за Ботев в Европа на стадион "Христо Ботев" от близо 29 години.

Двубоят започна отлично за "канарчетата", които поведоха в резултата още в деветата минута. Ивелин Попов получи пространство на десния фланг и центрира прецизно към новото попълнение Антъни Уджа, който засече неспасяемо с глава под напречната греда, за да реализира дебютното си попадение с екипа на "жълто-черните" - 1:0. В 18-ата минута гостите стигнаха до първи точен удар. Отправи го Хилал Судани от границата на наказателното поле, но Матвей Игонен улови без проблеми. Минута по-късно обаче стражът на Ботев сбърка при идентична ситуация и Марибор изравни. Пиус Ширвис шутира коварно от около 20 метра, топката тупна пред Игонен, който не успя да реагира и тя влетя в мрежата му за 1:1. Само две минути след това словенският тим реализира второ попадение чрез Хилал Судани, но голът бе отменен заради засада. В 30-ата минута Ботев отговори и на свой ред бе много близо до втори гол. Защитник на Марибор изчисти с глава след центриране от корнер и топката падна на крака на Джеймс Ето‘о, който от над 20 метра отправи мощен шут от въздуха, отбил се обаче в напречната греда на Ажбе Юг. Четири минути след това вратарят на гостите от Словения трябваше да се намесва при удар на Самуел Акере по земя. В първата минута от добавеното време на първата част Судани бе изведен отдясно зад защитата на „канарчетата“ и опита да преодолее технично Игонен, но стражът на домакините скъси дистанция и парира. Така почивката дойде при равенство 1:1.

Осем минути след подновяването на играта през втората част футболистите на Анте Шимунджа също уцелиха греда. Марибор организира бърза контраатака, на върха на която се озова влезлият като резерва Едгар Етиен, но неговият удар се отби от левия страничен стълб на вратата, пазена от Матвей Игонен. В 64-ата минута Матвей Игонен спаси изстрел на Йосип Иличич от границата на наказателното поле. В 73-ата минута Антъни Уджа бе изведен по отличен начин от Антонио Перера зад защитата на Марибор и шутира от въздуха, но встрани от вратата. Само минута след това обаче играчите на Душан Керкез отново излязоха напред в резултата. Самуел Акере преодоля Мартин Милец по десния фланг, навлезе в наказателното поле и пусна прострелно подаване по земя, което бе засечено от Никола Илиев на далечната греда за 2:1. В 84-ата минута удар на Арнел Якупович от далечна дистанция премина на сантиметри покрай гредата на Игонен. Малко след това и Йосип Иличич стреля неточно от границата на наказателното поле. Така Ботев успя да запази аванса си до края, за да вземе гол преднина преди реванша, който е след седмица в Словения.