Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олтарният камък в Стоунхендж е от Шотландия, а не от Уелс

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Шесттонният олтарен камък в сърцето на Стоунхендж се оказа изненадващо, че е пристигнал от далечния север на Шотландия, а не от югозападен Уелс, както се смяташе досега, установи нов анализ, цитиран от Би Би Си.

Откритието показва, че изграждането на Стоунхендж е далеч по-голямо съвместно усилие, отколкото учените предполагат. Това също означава, че древният комплекс, близо до Солсбъри в югозападна Англия, е построен с камъни от всички части на Великобритания. Заключенията показват, че неолитната Великобритания е била много по-свързано и напреднало общество, отколкото сочат по-ранните доказателства. 

Разстоянието между Стоунхендж и далечния север на Шотландия е около 700 км. 

Ръководител на изследването е уелският докторант Антъни Кларк, който сега работи в университета Къртин в Западна Австралия. Значението на откритието е толкова голямо, че то незабавно е публикувано в едно от водещите научни списания в света "Nature, external". 

Разкритието е сладко-горчив момент за младия уелсец, който е роден в Пембрукшър, откъдето досега се смяташе, че произлиза олтарният камък. "Не мисля, че хората у дома ще ми простят. Ще бъде голяма загуба за Уелс!", пошегува се Кларк пред Би Би Си. Той обаче допълни, че останалите камъни в централната подкова, които са известни като "сини" камъни, са от Уелс, а по-големите камъни във външния кръг са от Англия. 

Изграждането на Стоунхендж е започнало преди 5000 години с известни промени и допълнения през следващите две хилядолетия.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна