Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Публикуването на списък с имена на учители от Варна предизвика конфликт между "Възраждане" и ПП-ДБ

Костадин Костадинов и Кирил Петков
Снимка: БГНЕС

Публикуването във Фейсбук на списък с имена учители от Варна предизвика конфликт между "Възраждане" и ПП-ДБ. В публикацията, пусната във Фейсбук страницата на "Възраждане - Варна", са изброени 26 преподаватели от училища в града, за които се твърди, че са се подписали против поправките в Закона за предучилищно и училищно образование.

От "Възраждане" настояват за гаранции, че "тези лица няма да вършат противозаконна пропаганда спрямо децата на Варна", а от ПП-ДБ видяха в това, "списък на долнопробен език на омразата" и "партийна агресия".

Партия "Възраждане" поиска от прокуратурата проверка на 800 учители, директори и хора в образованието, произнесли се в подкрепа на последните промени в Закона за предучилищно и училищно образование. Промените са свързани със забрана на "популяризирането на нетрадиционната сексуална ориентация" в училищата. Партията пусна списък на учители от варненския район. Министерството на образованието увери, че няма да "бъде допусната никаква форма на дискриминация и репресия към учители, ученици и родители".

Във видеообръщение в социалните мрежи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обясни, че:

"Има 800 души в българските училища поне, които искат да провеждат и да прокарват хомосексуална пропаганда в училищата".

Костадинов призова и други родители да подадат сигнали до прокуратурата, инспекторатите по образованието и министерството.

"Не позволявайки ненормалността и поквареността да надделеят. Никой от нас не очаква, че Главна прокуратура ще предприеме каквито и да било действия. Главна прокуратура е на Пеевски. Пеевски се подмазва на ПП-ДБ, защото ПП-ДБ са откровен американски проект и той се опитва всячески да им се хареса".

От ПП-ДБ видяха в действията на "Възраждане" "език на омразата" и "партийна агресия". Определиха действията на Костадинов като политическа пропаганда и в училищата.

А по-късно през деня през социалните мрежи депутатът Стела Николова написа, че Окръжната прокуратура-Варна е образувала прокурорска преписка за изказванията на "Възраждане".

"В системата на българското образование няма да бъде допусната никаква форма на дискриминация и репресия към учители, ученици и родители", написаха от Министерството на образованието, без директно да посочват имена и факти по казуса. В позицията Министерството уверява, че защитава духа на толерантността, антидискриминацията, българските традиции и общочовешките ценности, политиката на приобщаване.

Пред БНР служебният зам.-министър на образованието Емилия Лазарова каза, че министерството готви и отговорите на питането на еврокомисарят по равенството Хелена Дали за "забраняването на ЛГБТИ пропагандата в училище".

През интернет инициаторът на петицията Борис Илиев каза, че е спрял публичния достъп, за да се избегнат злоупотреби.

От Българския хелзинкски комитет казаха, че ще предоставят безплатна правна помощ на учители и служители в системата на образованието, засегнати от институции или частни лица след приемането на промените.

В началото на август промените в закона минаха скоростно на две четения в едно заседание с гласовете на 135 депутати. Против гласуваха от ПП-ДБ и на ДПС, малък брой от ГЕРБ-СДС се въздържаха.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени