Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията по демографската политика прие проектопромени в Закона за закрила на детето, внесени от ИТН

Снимката е илюстративна.
Снимка: Pixabay

Парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството обсъди на първо четене пет проекта за промени в Закона за закрила на детето, внесени от "Има такъв народ" и от "Продължаваме промяната - Демократична България".

Четири от проектите бяха отхвърлени. Беше приет единствено внесеният от "Има такъв народ" проект. Според одобрените текстове се забранява прякото представяне, рекламата и извършването на медицински дейности с методи или технологии за промяна на биологичния пол на лица, ненавършили 18 години. 

Приетият на първо четене проект, внесен от "Има такъв народ", се отнася също до забраната за представянето пред деца на беседи със съдържание, което не съответства на разбирането за пола на физическите лица като биологична категория, представянето или рекламата на половата идентичност като алтернатива на биологичния пол.

От името на вносителите Петя Димитрова заяви:

"Наличието на забрани не е юридическа пречка всяко физическо лице, което споделя различно виждане, да взема самостоятелни решения в друга насока след навършване на пълнолетие"  

Сред родителски и граждански организации няма единодушно становище по законопроекта.

Народните представители отхвърлиха предложени от депутати от ПП-ДБ текстове, според които се забранява извършването на медицински дейности за промяна на полови белези на генотипния пол на непълнолетни, освен в случаите, когато съществува сериозна опасност за живота или здравето им.

Сексологът доцент Румен Бостанджиев заяви при обсъжданията, че не става въпрос за генетични нарушения:

"Темата е съвсем друга -  дали ще се разреши деца, които са нормални, генотипно -  момчета и момичета, да бъдат подлагани на интервенция в резултат на което тяхната телесност да бъде променяна в противоречие със съществуващия генетичен пол. Това се прави от години в много страни в Западна Европа, в Съединените щати, в Канада, и води до катастрофални последици. Смисълът за мен (предлаганите законови текстове -  бел. ред.) е това нещо да бъде предотвратено в България, това е съвсем ясно". 

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна