Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Председателят на Комитета на европейските органи за надзор на одита проведе поредица от срещи в София

Председателят на Комитета на европейските органи за надзор на одита (КЕОНО) г-н Панос Продромидес
Снимка: КЕОНО

Председателят на Комитета на европейските органи за надзор на одита (КЕОНО) г-н Панос Продромидес проведе поредица от срещи в София с ръководството на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО), с Управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС), както и с представители на големите одиторски компании в България.

Срещите бяха организирани от КПНРО с цел запознаване с визията на новоизбрания председател на КЕОНО за развитието на работата на комитета, за сътрудничеството с Европейската комисия, с националните надзорни органи и с представителите на одиторската професия, както и за вижданията на изпълнителната власт за усъвършенстване на националната правна рамка с общоевропейското законодателство в областта на одита.

Според г-н Продромидес е необходима промяна в статута на КЕОНО, изготвяне и въвеждане на обвързващи стандарти в областта на надзора над одита, формулиране и прилагане на общностно ниво на индикатори за оценка на качеството на одиторската дейност.

Председателят на КПНРО проф. Огнян Симеонов запозна г-н Продромидес със законодателната рамка в областта на задължителния одит, ролята на КПНРО в нейното развитие и усъвършенстване, включително и по отношение транспониране и имплементиране на европейската директива за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD). Проф. Симеонов изрази задоволство от предложенията на новоизбрания председател на КЕОНО и препоръча комитетът да засили взаимодействието с Европейската комисия и да заеме по-активни позиции, така че да постигне по-голямо влияние при вземането на решения за промените в европейското законодателство в областта на одита и надзора, както и такива решения да бъдат консултирани с професионалните общности. Според него в България „има крайна необходимост от организирането на мащабна международна проява за бъдещето на одиторската професия и предизвикателствата пред нея, свързани с новите технологии“.


Постигнато беше съгласие КПНРО да предложи кандидатурата си да бъде домакин на среща на подгрупата на КЕОНО за инспекции през 2026 година.

Председателят на КЕОНО оцени високо работата на КПНРО по отношение на промените в закона за независимия финансов одит и по-специално във връзка с директивата за отчитане на корпоративната устойчивост, като подчерта необходимостта да се работи в посока на разширяване правомощията и ресурсите, с които разполагат националните органи за надзор.

Г-н Панос Продромидес имаше срещи и с представители на професионалната общност, както и на професионалната организация на одиторите, които изразиха мнения по отношение визията за развитие на комитета и по прилагането на CSRD.

В последния ден от посещението си в България Панос Продромидес, заедно с проф. Огнян Симеонов, се срещна със заместник-министъра на финансите Мартин Дановски. Двамата информираха г-н Дановски за срещите с представителите на професионалната общност.

Председателят на КЕОНО отчете приноса на КПНРО за напредъка на България по транспониране и имплементиране на директивата за отчитане на корпоративната устойчивост, като отчете, че страната ни се справя много добре и че е изпреварила по-голяма част от другите държави-членки на ЕС в това отношение. На срещата той изрази своята убеденост, че надзорният орган ще бъде осигурен с достатъчен и адекватен бюджет както за целите на имплементиране на директивата за устойчивостта, така и за ефективно и ефикасно изпълнение на възложените от закона функции.

Зам.-министър Дановски увери г-н Продромидес, че министерството работи за подпомагане както на комисията, така и на другите одитни институции в България, включително и за намаляване административните тежести в тази област.

Председателят на КПНРО отбеляза бързото развитие на технологиите, вкл. предстоящите промени в одита от навлизането на изкуствения интелект (което вече е факт в САЩ и Обединеното кралство), и необходимостта от адекватна подготовка във връзка с това.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна