Жители на плевенското село Бреница затвориха днес участък от пътя Кнежа – Искър – Долни Дъбник в знак на протест заради проблеми с водоснабдяването. Те се събраха на изхода на Кнежа в посока Плевен.
По този начин жителите на Бреница искат да се обърне внимание на техния проблем с безводието, който е от години. Те издигнаха плакати с призиви "Искаме вода", "Искаме нормални условия за живот", "Докога ще плащаме въздух вместо вода".
10-15 дни сме без вода, протестираме срещу безхаберието на ВиК - Плевен, район Кнежа, казва кметът на Бреница Лъчезар Желев:
"Авариите са прекалено много, на които сме навикнали във времето - първата седмица на септември, сега втората седмица на септември, от миналия четвъртък нямаме вода. Пуснаха ни водата преди два дена, когато се разбра и за протеста.
Тяхното оправдание е, че аварират помпите. Аз като кмет на село Бреница многократно съм писал писма до ВиК - Плевен, многократно ми е обещавано и отговорът е един и същи - заложени сте във финансовата програма за ремонт на ВиК мрежата за следващата година... Едно и също.
Водопроводът е много стар. Ние с наша техника на Общината и финанси от Общината сме направили изкопа, тръбите стоят до изкопа.
Няма резервни помпи и това налага да се взимат помпите за ремонт, да чакаме да се отремонтират, да се донесат нови помпи, (така) кметството на Бреница е говорител на ВиК - Плевен, което не е правилно", посочи кметът.
"Не можем да търпим вече безводие – това е постоянно и непрекъснато по десет дни, по петнайсет дни. Всичко започва, че имаме авария, след два дена е изгоряла помпата, след още три дена нямаме вода в кладенците и всеки си говори каквото си иска. В селото имаме детска градина, училище, много млади хора, семейства и възрастни хора", каза Наталия Дановска, жител на селото и организатор на протеста.
"Ние настояваме да имаме вода или ако ще има режим, някой адекватно да дойде и да отговори – пет дена няма да имате вода, пет дена ще имате. Ние сме съгласни на всичко, но искаме някой да дойде и да ни обясни какво се случва, а не само да гадаем помежду си и в социалните мрежи", допълни тя.
В Бреница живеят над 1200 души. Има много млади семейства, които трудно се справят в дните без вода.
Жители на селото разказаха: "Имам две деца, без вода е много трудно да се гледат. За училище не могат да оправят, ужас е без вода. Ходим при баща ми, защото има геран. Но това не е нормално";
"Имам две деца, малкото е на година и половина. Много е трудно, няма как да се изкъпе. Иначе идват за сметки, плащаме въздух, а ако не си платим водата, ни я спират".
Каузата на протеста е водата, казват още хората: "Единственото, което искаме, е вода. Цялото село се е събрало само и единствено с тази кауза - да имаме вода, и ако нямаме, как ще процедираме. Никаква политика, никакви вмешателства, нищо", сподели участник в протеста в Бреница.
Проблемът с водоснабдяването на селото е от години. По думите на кмета Лъчезар Желев до 2019 г. е направена подмяна на около 400 метра от водопроводната мрежа в селото.
"След 2019 г. общината реализира два проекта за 4 млн. лева и се направи подмяна на част от водопроводната мрежа. Това е една пета от цялата водопроводна мрежа. Сега по още проекти чакаме финансиране, но това е за в бъдеще. Най-големият ни проблем е с напорния водопровод. Ние черпим вода от река Искър, там са ни сондажите.
Имаме 6 км и 700 метра водопровод до селото, което е ангажимент на ВиК оператора. Там няма един сантиметър подмяна и има куп аварии. Сега последният проблем беше заради авариите във водопровода и в помпите на сондажите, които дефектират", обясни Желев.
Той е категоричен, че жителите на Бреница ще продължат с мирните протести, защото трябва да има реакция от институциите и от доставчика на услугата. "Не може хората на село да бъдат пренебрегвани. Това, че живеем в едно българско село не означава, че нямаме право на вода и на информация", добави кметът.
Протестът днес премина спокойно. Полицията съдейства за спирането на движението по пътя от Кнежа към Долни Дъбник, който е един от натоварените в региона с трафик на тежкотоварни автомобили.
Снимки - Латинка Светозарова.