Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Снимка: Pixabay/SD-Pictures

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия.

Изследването е проучило 20-годишен период и заключава, че втечненият природен газ е 33 процента по-вреден от въглищата като количество емисии, допринасящи за глобалното затопляне.

"Идеята, че въглищата са по-лоши за климата е погрешна – втечненият природен газ има по-голям отпечатък като парников газ, отколкото което и да било друго гориво", посочва пред "Гардиън" Робърт Хоуърт, който е учен в областта на околната среда в университета "Корнел" и автор на научния труд, публикуван в журнала "Енергийна наука и инженерство" (Energy Science and Engineering).

3,5 процента от газа, доставен на клиентите, изтича в атмосферата, без да бъде изгорен, което е много по-голямо количество от изчисленията досега, сочи изследването. То установява още, че по време на производството на втечнен газ около половината от общите емисии настъпват по време на дългото пътуване на газа през тръбопроводи до крайбрежни терминали, след като бива извлечен, което обикновено става чрез хидравлично разбиване, или фракинг. След това газът е охладен, за да стане течен и превозен с танкери, които изминават дълги разстояния до държави, които са клиенти. Там втечненото гориво отново се преобразува в газ, който чак след това бива изгорен.



Има съобщения, че още преди официалното си публикуване изследването е повлияло върху американската политика, предава "Гардиън". То е било фактор при решението на президента Джо Байдън през януари да постави на пауза издаването на разрешения за износ на втечнен газ, докато Министерството на енергетиката не осъвремени критериите си за оценка на въздействието му върху климата.

Представители на газовата и петролната индустрия критикуваха решението на Байдън, както и изследването, което междувременно беше проверено и подкрепено от осем други учени.

Миналия месец над 125 климатолози, еколози и учени в здравната област писаха до администрацията на Байдън, за да защитят работата на Хоуърт и да настояват за удължаване на паузата върху разрешенията за износа на американски втечнен газ.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна