Близо 40 процента от детското население в България е с наднормено тегло. А страната ни е четвърто място по затлъстяване в Европа.
Сред основните причини е заседналия начин на живот и прекаленото застояване пред телефони, компютри и телевизионни екрани. Начинът на хранене и лесният достъп до висококалорични и богати на захари храни също оказват влияние.
При деца с висока степен на затлъстяване има риск от отключване на 250 различни заболявания като възрастен, съобщи д-р Цветелина Цветанова от Клиника по педиатрия към Университетската болница „Свети Георги“ Пловдив и отбеляза като изключително важна ролята на родителите за справянето със затлъстявнето на децата.
Основният контингент пациенти, които посещават амбулаторно детска ендокринология, са деца със затлъстяване, чиито родители не осъзнават проблема и отричат прекомерното и безразборно хранене. Децата със затлъстяване, при които има хормонална причина са под 10 процента. Останалите пълнеят от прехранване. А самото затлъстяване води до редица метаболитни проблеми.
Инсулиновата резистентност, която е заложена генетично, се развива много лесно при неправилно хранене и неправилен двигателен режим, допълва д-р Димитър Троев от клиниката по ендокринология.
По данни на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести се запазва висока честота на затлъстяване сред населението в активна възраст. Със затлъстяване са 29 на сто от мъжете и 20 на сто от жените на възраст между 30 и 59 години. При хората над 60 години процентът при мъжете се запазва, а при жените се увеличава до 35 на сто. Изследванията показват, че детското затлъстяване също е с висока честота и ще нарасне с 60% до 2030 г.