Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 293 300 сигнала за онлайн престъпления над деца от началото на годината

Престъпниците в интернет основно търсят деца между 10 и 14 години

Снимка: Рixabay

Националният център за безопасен интернет отчита pекорден брой сигнали за онлайн престъпления над деца в цяла Европа. За периода януари-септември 2024 г.  са регистрирани над 293 300 сигнала за онлайн насилие над деца. Данните от обработените от Центъра сигнали бяха представени на пресконференция днес.

Пред Радио София Антоанета Василева – координатор на Центъра за безопасен интернет каза, че 99% от сигналите са свързани с момичета.

„Зад тези сигнали стоят реални деца от цяла Европа. Основно престъпниците в мрежата търсят деца между 10 и 14 години. Умело ги увещават да направят свои голи снимки, да ги изнудват, да ги принуждават да направят такива снимки или видео“, обясни Василева.

Тя добави, че данните са от линиите, които Центъра за безопасен интернет управлява нателефон 124 123 и сочат, че 72% от случаите са от социалните мрежи.

„Много е важно да си даваме сметка, че децата, включително и на ниска възраст, общуват с непознати в мрежата. Често се случва децата да си мислят, че общуват със свои връстници, а всъщност зад фалшивия профил стои педофил“, посочи Антоанета Василева.

Според изпълнителния директор на Национална мрежа за децата Георги Богданов, целта е още от ранна възраст, децата да са проактивни и да могат да се пазят в интернет.

„Колкото повече се обучават децата, колкото повече научават за опасностите, толкова по-добре могат да се пазят. Работата ни с ГДБОП и с другите институции е ключово важна, но много по-важно е какво правим ние в тази посока“, обясни Георги Богданов.

Данните сочат, че онлайн измамниците стават все по-изобретателни и подвеждат децата дори през платформите за игри. 

В проекта „Дигитални деца“ по програма „Дигитална Европа“ предстои работа с деца и семейства от уязвими групи.

„Смятаме да обучим връстници, т.е. връстниците да работят с връстниците си. Около 90 деца ще обучим, за да могат те да влизат в своите училища и общности, където да разказват за рисковете в интернет, как да реагират, как да се предпазват, от кого да потърсят помощ, на принципа „предай нататък“, изтъкна Антоанета Василева.

Тя добави, че децата ще имат възможност да направят сами свои кампании за безопасен интернет. Планирани са и обучения за родители и учители.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна