Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЗО: Ваксините ще са ключови в борбата с антимикробната резистентност

| обновено на 12.10.24 в 04:45
Снимка: Pexels/Martin Lopez

Използването на вече съществуващи ваксини, както и разработването на нови имунизационни препарати могат да намалят смъртните случаи заради антимикробна резистентност. Те също така ще понижат количеството използвани антибиотици, както и ще спестят финанси, използвани да лечението на опасни устойчиви патогени. Това установява доклад на СЗО, публикуван тази седмица.

Ваксини срещу 24 патогена могат да намалят необходимостта от антибиотици с 22 процента, или с 2,5 милиарда дневни дози годишно, което ще подкрепи световните усилия за борба с антимикробната резистентност. Някои от тези ваксини са вече налични, а други ще трябва да бъдат разработени и пуснати на пазара възможно най-скоро, става ясно от доклада на Световната здравна организация.

Доктор Мартин Фрийде от СЗО подчерта, че документът е от критична важност за решенията за разработването на нови ваксини.

"Преди казвахме, че ако тези ваксини бъдат създадени, биха имали ефект. Докладът наистина изчислява това количествено и казва, че ако тези ваксини бъдат разработени, ще имат конкретен ефект или дори по-голям. Това изчисление ще ни помогне да установим къде да вложим усилията си. Някои от тези ваксини ще са трудни за разработване, но ако въздействието ще бъде голямо, ще вложим повече усилия и след това ще можем да подкрепим разработването на политики, знаейки какъв ще бъде ефектът", обясни доктор Фрийде.


Антимикробната резистентност настъпва, когато бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите вече не реагират на лечение с антимикробни лекарства, което увеличава риска от болести, смърт и разпространението на инфекции. До голяма степен причините за проблема са неподходящото използване или прекомерна употреба на антибиотици.

Ваксините са ключов елемент в борбата, защото те предотвратяват инфекции, намаляват употребата на антибиотични лекарства и забавят появата резистентни патогени.

Всяка година близо 5 милиона души умират заради проблема, припомнят от СЗО. Болничното лечение се изчислява на 730 милиарда долара годишно, а ваксините срещу 24 патогена - 19 бактерии, 4 вируса и един паразит, могат да намалят разходите с една трета.

България все още няма приет план за борба с антимикробната резистентност.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна